Evli Çift Üçüzlerini Kucakladı Ama Doktor Bebeklerden Biri Hakkında Şaşkınlığını Gizleyemedi

Yayinlanma tarihi 10/18/2020
Reklam

Bir çocuğun bu dünyaya nasıl getirildiğinin gerçekten bir önemi yok, ebeveynler sadece dünyaya yeni bir hayat yaratma ve getirme yolculuğunun tadını çıkarmalı. Çiftimiz, Aaron ve Rachel Halbert’in oldukça şaşırtıcı bir hikayesi var. Çiftin üçüzleri vardı ama hastanedeki personele garip gelen bir şey vardı, peki onlar ne saklıyorlardı?

Evli Çift Üçüzlerini Kucakladı Ama Doktor Bebeklerden Biri Hakkında Şaşkınlığını Gizleyemedi

Evli Çift Üçüzlerini Kucakladı Ama Doktor Bebeklerden Biri Hakkında Şaşkınlığını Gizleyemedi

Farklı Dünyalar

Çift, aslında dünyanın farklı yerlerinden bir araya geldi. Rachel, Mississippi Delta’da büyüdü. Oysa Aaron, ebeveynlerinin evanjelist misyonerler olduğu Honduras’ta doğdu ve büyüdü. Rachel, ırksal çeşitlilik dünyasına alışkın değildi, ancak Aaron, memleketindeki tek sarı saçlı, mavi gözlü çocuk olduğundan dolayı bu fikre aşinaydı. Rachel genç bir yetişkin olarak görev gezilerine çıkmaya başladı. Daha sonra bu konu hakkında daha fazla sorumluluk ve deneyiminin olması gerektiğine karar verdi.

Farklı Dünyalar

Farklı Dünyalar

Tanışma Randevusu

Çift, 2004 yılında tanışma randevusu için bir araya geldi. Onlara anlatımına göre bu, bu ilk görüşte aşktı. İkisi de, İncil’in aracılığıyla dünyayı değiştirmeyi hayal ediyordu. İkisi de misyonerdi. O andan itibaren, bir düğün ve bir aile olamanın onları gelecekte beklediğini biliyorlardı. İkilinin bu konuda hiç acelesi yoktu, görüşmeye ve birbirlerini tanımaya devam etti.

Tanışma Randevusu

Tanışma Randevusu

Yavaştan Almak

İkili, misyonerlik gezileri sırasında daha da yakınlaştı. Zamanla, ilişkileri daha da özel bir hal aldı. Çift, görüşmeye devam etti, aralarında özel bir bağ oluştu. Bu bağlarını daha da güçlendiren bir şey ise ikisinin çocuk evlat edinmek istemeleriydi. Aaron, Washington Post Gazetesi’ne, “Biz çıkmaya devam ederken, bizi bir arada tutan ortak bir bağ, Rachel ve benim evlat edinmek istememizdi” dedi.

Yavaştan Almak

Yavaştan Almak

Gelecek Planları

Çiftin doğurganlıkla ilgili herhangi bir sorunu yoktu, ancak onlar iyi bir Hıristiyanın yapması gereken şeyin evlat edinmek olduğunu düşündüler. Onlar doğurganlığımız yerindeyken, ikimiz de yaşam destekçisi olmanın yollarından birinin evlat edinme olduğuna derinden inandık ”dedi. Evlat edinme konusunda konuşmaya başlar başlamaz, hayatlarının geri kalanını birlikte geçirmek istediklerini anladılar. Böylece, Aaron sonunda asıl soruyu sordu ve Rachel’a evlilik teklifi etti. Tabii ki “evet” diye cevap veren Rachel çok mutluydu. Çok yakında düğünleri olacaktı.

Gelecek Planları

Gelecek Planları

Evleniyorlar!

Binlerce insan ruh eşini bulabilmek için yetişkinlik yıllarının çoğunu partnerini aramaya harcıyor ve mücadele veriyor. Aaron ve Rachel ise sonunda birbirlerini bulmuşlardı, bir araya gelir gelmez aralarında özel bir şey olduğunu ikisi de hissettiler. Çift 2006 yılında dünya evine girdi. Evlendikten hemen sonra çocuk sahibi olmak için can attılar ama bir süre beklemeye karar verdiler. Anne – baba olmayı çok istiyorlardı fakat misyonerlik çalışmalarının bunu zorlaştırdığının da farkındaydılar . Yakında doğru zamanın geleceğine inanıyorlardı…

Evleniyorlar!

Evleniyorlar!

Yeni Görev

Çifte, Honduras’a dönme teklifi edildiğinde, evlenmelerin ardından çok zaman geçmemişti. Teklifi kabul edip bu görevi kabul etmeye karar verdiler ve o yıl Honduras’a gittiler, burası Aaron’un doğduğu yerdi. Rachel Aaron’un nerede büyüdüğünü görünce çok heyecanlandı. Misyonerler, Tegucigalpa’nın hemen yakınındaki bir kasabada öğretmen olarak rol aldılar. Çift için belki de ideal balayı olmayabilir ama çift için ideal bir kaçamaktı. Bölgede vardıklarında birkaç değişikliğin olduğunu fark etmeye başladılar, ama …

Yeni Görev

Yeni Görev

İhtiyaçlar

Çift neredeyse aylardır oradaydı ve oranın halkı için endişelendiler, onlar hakkında konuşmaktan çekinmediler. Kiliselerin İncil’i öğretmesi gerektiği apaçık ortadaydı. Halbert çifti oraya bir gitmelerinin bir misyonu olduğunun farkındaydılar ve orada gerçekleştirmeleri gereken bir amaç olduğunu biliyorlardı. Ne yazık ki, onların eve dönme zamanı gelmişti, ne kadar kalmak isteseler de yapamıyorlardı. Hondura halkını asla unutmadılar, ancak başardıklarından memnun bir şekilde Mississippi’ye döndüler. Evde onları büyük bir değişiklik bekliyordu.

İhtiyaçlar

İhtiyaçlar

Eve Dönüş

Günlük faaliyetlerine ve yaşamlarına alıştıklarında, Aaron’un aklında farklı bir fikri vardı. Aaron her zaman bir İlahiyat Üstadı olmayı hayal etmişti, bu pederlik bir derecesidir. Bunu takiben aynen şöyle yaptı; Mississippi Jackson’daki Reform Teoloji Semineri’nde okula başladı. Çift tüm bu zaman boyunca Honduras’a dönmek için can atıyordu. Aradan birkaç yıl geçti ve çift yavaş yavaş bir çocuk sahibi olmayı planlamaya başladılar, ya evlat edineceklerdi ya da hamile kalmaya çalışacaklardı .

Eve Dönüş

Eve Dönüş

Halk

Aaron ve Rachel da Mississipi’de kendi topluluklarına hizmet etmeyi tercih ettilerdi. Misyonerler olarak her zaman yapılacak daha çok şey olduğunu hissettiler. Aaron, Yazoo Şehrindeki İkinci Presbiteryen’de çalıştı, orada stajyerlik yaptı ve gençlik direktörüydü. Çift, evlat edinmeye daha olumlu bakmaya başladı. Aaron Washington Post Gazetesi’ne konuşurken , “Çocukların korunmasını hayır işi olarak değil, siyasi bir gündemin parçası olarak değil, Tanrı’ya daha yakın olabileceğimiz bir şey olarak görüyoruz” dedi.

Halk

Halk

Kendilerini Hazırladılar

Çift, bir süre için Honduras’ı ziyaret etmeyi düşündü. Oradaki halkın ihtiyaçlarının çok iyi farkındaydılar. Aaron ve Rachel, Amerika Presbiteryen Kilisesi ile bir göreve geri döndü. Doğal yolla çocuk sahibi olmaya karar vermelerine rağmen bir evlat edinme kurumunu da ziyaret etmeyi ihmal etmediler. Bir günlüğüne Mississippi’deki bir ajansa gittiler ve kendilerini bu konu hakkında eğittiler. Kendi ailelerini kurmaya gerçekten hazırlardı.

Kendilerini Hazırladılar

Kendilerini Hazırladılar

Genişleme

Evlat edinme kurumunu ziyaret ettikleri zaman, bu kararın onlar için doğru bir karar olduğunu biliyorlardı. Çift, yetimlerin ev bulmasının ve özellikle beyaz ırktan olmayanların evlat edinmesinin daha da zor olduğunun farkındaydı. Çift, beyaz bir çocuk dışında herhangi bir çocuğu evlat edineceklerini söyledi. Aaron dedi ki; Tanrı onların beyaz bir çocuğa sahip olmasını isteseydi Rachel bir şekilde hamile kalırdı ve Tanrı bizden tamamen beyaz ırktan bir çocuk yapmamızı isterse karımın doğal olarak hamile kalacağına dair derinden inanarak başvurduk.” Peki sonrasında neler oldu?

Genişleme

Genişleme

Evlat Edinmek

Evlat edinme ajansı, çift için kısa sürede bir eşleşme buldu. Kesinlikle doğru kararı vermişlerdi. Halbert çifti iki çocuğa bayıldılar – bir erkek bebek ve bir Afrikalı-Amerikalı kökenli kızdı. Böylelikle, iki çocuğu da evlat edinmeye karar verdiler. Ford ve Catherine onları heyecanla ailelerine dahil etmek isteyen Rachel ve Aaron tarafından evlat edildiler. Çift çok heyecanlıydı ancak çok ırklı bir aile olmasının beraberinde bazı zorlukları getireceğini biliyorlardı. Endişeleri ne olursa olsun, her şeyin üstesinden gelebileceklerine inandılar.

Evlat Edinmek

Evlat Edinmek

Onların Seçenekleri

Çift, evlat edinilmelerinin hemen ardından kendilerini daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünürken buldular. Tabii ki, yeni ebeveynler olarak çok meşgullerdi, bu yüzden onlar için doğru zaman olmayabilirdi. Ancak bir arkadaşları onlara embriyo evlat edinmesinden bahsetti ve ona bu seçeneğe de bakmalarını tavsiye etti, bunu bir işaret olarak gördüler. İlk defa duydukları bu konu hakkında birçok araştırma yaptılar ve kendilerini bu konuda eğittiler.

Onların Seçenekleri

Onların Seçenekleri

Embriyo ile Evlat Edinme

Birkaç hafta içinde konuyla ilgili ellerinden gelen her şeyi öğreneceklerdi. Aaron, “Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde donmuş yüzbinlerce embriyonun olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Biyolojik ebeveynleri tarafından istenmeyen embriyoların çoğu bilime bağışlanıyor ya da yok ediliyor ya da dondurulmuş durumda tutuluyor. ” Bu, genellikle embriyoların boşa gittiği anlamına gelir, bu yöntem sayesinde diğer insanlar bu embriyoların sahiplenmesine ve kullanmasına izin verir. Çifte bu fikir anında çok cazip geldi.

Embriyo ile Evlat Edinme

Embriyo ile Evlat Edinme

İlerlemek

Çift, bu konudaki tüm araştırmalarını tamamladıktan sonra bu yöntemin onlara göre olduğunu düşündüler. Bu yöntem sayesinde, Rachel’ın hamileliğin ne olduğunu deneyimleyebilecek ve bebeğini kendi doğurucaktı. Çiftin dinsel inançları, kararlarının dayanağıydı. Aaron, “Hristiyanlar – ya da diğer herkes – gerçekten hayatın hamile kalınarak başladığına inanıyorlarsa, bunun sonucu olarak, embriyo ile evlat edinmeyi desteklemeli ve hatta buna kendimiz katılmamız gerekir.” Çift kararını vermiş ve süreci başlatmak için Ulusal Embriyo Bağış Merkezi’ne başvurmuştu.

İlerlemek

İlerlemek

Hiç Kolay Değildi

Rachel süreci başlatmaktan çok mutluydu. Tabii ki o da gergindi ve biraz korkmuştu. Rachel’ın vücudunu embriyoya hazırlamak için tedavi görmesi gerekecekti. Her şey yolunda gitti. 2015 yılı Eylül ayı geldiğinde, Rachel embriyo yerleştirme sürecine başlamaya hazırdı. Çiftin sadece sabırlı olması ve  ne olduğunu görmeleri için zamana ihtiyaçları vardı. Bu evlat edinme süreci çok zor bir süreçtir.

Hiç Kolay Değildi

Hiç Kolay Değildi

Olasılıklar

Normal embriyo yerleştirme de olduğu gibi aşmaları gereken birkaç zorluk vardı. Şan ve kader onlardan yana olmalıydı.  Süreç, gerçek operasyondan önce başlayan ve aylarca süren hormon tedavisini içerir. Tüm bu yapılanlara rağmen kadının embriyoyu gerçekten kabul etme şansı yalnızca yüzde 10’dur. Diğer bir faktör ise, tek bir denemenin maliyeti 10.000 ila 15.000 ABD Doları arasında olabilir! Çift birçok sigorta şirketinin bu sürecin maliyetini karşılamadığı için çok stres olmuş olmalı.

Olasılıklar

Olasılıklar

Rachel’ın Gözlemlenmesi

Bütün bunlar çift misyonerlik çalışmaları için Honduras’a dönmeye hazırlanırken gerçekleşti. Bu sırada embriyo yerleştirmenin başarılı olup olmadığını görmek için sabırsızlıkla bekliyorlardı. Aile, fazla vakit geçirmeden küçük çocuklarıyla birlikte  Honduras’a giden bir uçağa bindi. Embriyo yerleştirildiğinden altı hafta sonra, Rachel’ın vücudunun embriyoları kabul edip etmediğini görmek için yerel bir hastaneye gittiler. Bozuk İspanyolcalarıyla bir doktorla konuştular ve durumu açıklayabilmek için ellerinden geleni yaptılar.

Rachel’ın Gözlemlenmesi

Rachel’ın Gözlemlenmesi

Sayı

Doktor randevusunda doktorun biraz kafası karışmış ve şaşırmış görünüyordu. Bu durumda garip bir şey vardı. Doktor embriyo yerleştirme konusuna aşinaydı. Doktor, yalnızca iki embriyonun yerleştirilmesini isteyip istemediklerini merak ediyordu. Çifte embriyoların yerleştiği söylendi. Çift mutluluktan havaya uçmuştu. Ancak, doktorun onlara söyleyecek daha çok şeyi vardı ve sayı konusunda bu kadar endişelenmesinin asıl nedeni de buydu…

Sayı

Sayı

Üçüzler

Honduraslı doktor çifte ultrasonlarını gösterdiğinde her şey mantıklı geldi. Rachel aslında üç bebeğe hamileydi! Ailelerine  üçüz bebekler eklenecekti ve kısa süre sonra artık 7 kişilik aileleri olacaktı. Çok mutluydular ama yine de şok oldular. Aaron ve Rachel bunun bir işaret olduğunu ve Tanrı’nın planının bu olduğunu düşündü. İkisi de büyük bir aile dilemişlerdi ve bu gerçekleşiyordu.

Üçüzler

Üçüzler

Bir Mucize

Aaron ve Rachel bebeklerinin gelişini tahmin ediyorlardı, ancak Ford ve Catherine onlardan daha çok mutlu olmuşlardı. Aaron Facebook’ta şunları yazdı: “Bu hamilelik sırasında oğlumun ve kızımın koyu kahverengi tenli, örgülü saçlı ve hafif bronz tenli beyaz karımın büyüyen göbeğini öpüşünü seyrederken büyük bir zevk duydum. Her akşam karnındaki büyüyen üç küçük kıza iyi geceler dediler. ” Ford ve Catherine, bebek kız kardeşleriyle tanışmak için heyecanlı ve hevesliydi.

Bir Mucize

Bir Mucize

Kutsanmış

Rachel, 2016’da Anne, Whitley ve Ryley’i doğurdu. Başından beri düşündükleri bu olmasa da, çok daha iyi olduğunu düşündüler. Çift çok sevindi. Aaron, “Tanrının bize vermiş olduğu vermiş bu tatlı bebeklerimizle kutsadığımız için ne kadar minnettarız” dedi. Aaron tüm çocuklarını hayattaki en büyük nimetleri olarak görür. “Büyüyen aileme baktığımda, aile resmimizin Cennet’in küçük bir parça olduğunu düşünüyorum” diye devam etti.

Kutsanmış

Kutsanmış

Irklar Arası Aile

Çocuklarıyla kanla bağlantılı olmayabilirler ama Aaron ve Rachel onları çocukları olarak görmekten gurur duyuyorlardı. Çift, ırklar arası bir ailenin güzelliğini sevdi. Aaron, “Çok etnikli bir ailenin güzelliği, bizi farklı yapan şeylerin aslında bizi daha zengin ve daha tamamlayan gerçeğini de beraberinde getiriyor. Bu sizi düşünme, konuşma, hareket etme ve yaşama şekliniz hakkında yeni bir şekilde düşünmeye zorlar. Bir cumartesi sabahı oğlum saçlarını kestirirken, Afrikalı-Amerikalı arkadaşlarımın bazılarıyla oturup sohbet eden tek beyaz kişi olmak  ne güzel ve ne zenginleştirici bir şey. “

Irklar Arası Aile

Irklar Arası Aile

İnanılmaz Bir Destek

Çiftin ailelerinin de desteği vardı. Aaron, “Hemen hemen tüm arkadaşlarımızın ve ailemizin bize ve kendi ailemizi nasıl inşa ettiğimize dair alışılmadık yollara başvurmamıza karşı büyük bir destek ifade ettiğini görmek çok yüreklendirici.” Dedi. Hayal ettiklerine sahip oldukları için de mutluydular. “Biz sadece aklımızdaki hayalimizi yaşıyoruz. Ortalama bir aileye benzemeyen, ancak minnettar olduğumuz bir rüya ancak ülkemizin tarihi ışığında gerçekleşebilir ”dedi Aaron.

İnanılmaz Bir Destek

İnanılmaz Bir Destek

Farklı Tepkiler

Bazıları çiftin yaşam tercihlerini onaylamadı, ancak, “Özellikle Güney’de, beyaz olmayan çocukları olan, beyaz bir çiftin sayısız farklı tepki çekeceğini biliyorduk. Walmart’ta her zaman bize tiksintiyle bakan yaşlı beyaz kadın ya da bize bakıp sadece başını sallayan Afrikalı-Amerikalı anne olacak, ”diye açıkladı Aaron Washington Post’ Gazetesi’ne. Bunu yapan birçok kişi vardı, fakat “Ten rengiyle bu küçük çocuğa oğlumuz olduğunu söylediğimizde ağlayan genç siyah kız da vardı ve onun için sevgiyle dua eden ve oğlumu çok şefkatle kontrol eden yaşlı beyaz doktor da” dedi. .

Farklı Tepkiler

Farklı Tepkiler

Onlar Umursamıyorlar

Geniş aile büyük olasılıkla her zaman bir çok gözle baş etmek zorunda kalacaklar. Halbert ailesi, tüm insanların çeşitliliğe meraklı olmadığının farkında. Ancak aileleri için bu insanların onayını önemsemiyorlar. Aaron, “Sonuçta Hristiyanlığın ana temalarından biri, Tanrı’nın Oğlu aracılığıyla her dilden, kabileden ve milletten insanları çağırmasıdır. O’nun insanının çeşitli pigmentleri, kişilikleri ve yeterlilikleri aracılığıyla sergilenen Tanrı’nın yaratıcı dehasına hayret ederken, çeşitliliği kavramak dünyayı daha güçlü kılacaktır. Farklılıklarımız küçümseme değil, kutlama sebebidir. ” Dedi.

Onlar Umursamıyorlar

Onlar Umursamıyorlar

Karmaşıklık

“Embriyo evlat edinme, donör ailesi için de çok zor olabilir. Donmuş embriyolarınızı evlat edinme kararının muhtemelen vereceğiniz en zor karar olduğunu biliyorum, ”diye bağırdı Rachel. Rachel çocuklarından vazgeçen kişilere karşı sempati duyuyor. “Biyolojik çocuklarınızı başka birinin büyüttüğünü bilmek çok acı verici olabilir. Bazı nedenlerden dolayı, tıbbi veya aile büyüklüğü veya maddi veya yaş, daha fazla taşıyıcılık yapamazsınız. “

Karmaşıklık

Karmaşıklık

Deneyim

Embriyo evlat edinme çoğunluk için olmasa da, Aaron ve Rachel için mükemmel bir seçimdi. Çiftin üçüzleri var ama aynı zamanda çok değerli olan hamilelik deneyimi. Rachel bu deneyimi “güzel ve benzersiz” olarak açıklıyor. Ayrıca embriyoları bağışlayan “cesur ve özverili” biyolojik ebeveynlere karşı da minnettarlığını dile getirdi.

Deneyim

Deneyim

Asıl önemi

Çift, embriyo evlat edinmenin ve normal evlat edinmenin de aynı derecede önemli olduğunu düşünüyor. Çift, seçeneğin yaygın olarak bilinmediğini ve tercih edilmediği anlıyor. Ancak milyonlarca embriyo donör beklemektedir. Çiftin kullandığı embriyolar 12 yıldır bekliyordu. “Bu embriyoların, tüm dünyada evlat edinilmeyi bekleyen bebeklerin ve çocukların hayatlarından daha önemli olduğunu söylemiyoruz. Tüm çocuklarımızın yaşamları değerlidir, ”diye açıkladı Rachel.

Asıl önemi

Asıl önemi

Beş Çocuk Annesi

Dünyanın dört bir yanındaki anneler, neredeyse hiç boş zamanları olmadığı konusunda hemfikir olacaklar. Şimdi, bunu beş ile çarpın. Halbert ailesindeki işler biraz meşgul ve kaotik olmasına rağmen Rachel küçük çocuklarını izlemeye bayılıyor. “Anne olarak hayatımın herhangi bir annenin hayatına çok benzediğini hayal ederdim. Günlerim beş aç çocuğu beslemek, çok sayıda çocuk bezi değiştirmek, ev işleriyle ilgilenmek, beşini sevmek ve onlarla oynamak, dört güzel kız ve bir yakışıklı küçük adamın saçlarını yapmak ve öğrenmekle dolu. Kendime yemek yemek ancak bir iki dakika ayırabiliyorum. “

Beş Çocuk Annesi

Beş Çocuk Annesi

Bir Aile

Halbert’ler evlat edinme fikrine kalpten inandılar ve karşılığında inanılmaz nimetlere sahip oldular. Rachel, 4-5 çocuğu olacağını hayal etmişti ama bunun bu kadar çabuk olacağını hiç düşünmemişti. Çocukların hepsi mutlu ve sağlıklı. Onlara iyi değerler öğreten ve iyi ahlak aşılayan iki büyük ebeveynleri var. Tıpkı anneleri ve babaları gibi şefkat ve iyimserlik içinde büyüyeceklerinden hiç şüphemiz yok.

Bir Aile

Bir Aile

Gelecek

Daha fazla çocuk istiyorlar mı? Şu anda emin değiller: “Geleceğin ne getireceğini birlikte göreceğiz. Şimdilik hayatın bu evresinin tadını çıkarıyoruz ”dedi Rachel. Şu anda beş çocukla oldukça yoğunlar. Çift, başkalarına embriyo evlat edinmeyi düşünmeleri için ilham vermeyi umuyor. Aaron ve Rachel hala misyonerlik hedeflerinden vazgeçmediler.

Gelecek

Gelecek

Yeni Takım

Üçüzler doğduktan sonra Tegucigalpa’ya taşınmaya karar verdiler. Aaron ve Rachel başkentte çalışmaya başlar ve daha az şanslı olanlara kişilere yardım eli uzatır. Çiftin beş çocuğuna bakma konusunda da eşit sorumluluğu var. Şimdi Rachel tam zamanlı bir anne, yani hepimiz nedenini anlıyoruz! Halbert’ler, İncil’i ellerinden gelen her şekilde yaymaya devam ediyor.

Yeni Takım

Yeni Takım

Her Şey Tastamam

Çocuklar Amerika ve Honduras’ta büyümekten keyif alıyorlar. Halbert ailesinin çizdiği tablo kesinlikle geleneksel değil, ancak çeşitlilikleri ve birbirlerine olan sevgileri hepsinin gözündeki ışıltıdan belli. Halbert’ler, insanlıklarını inanılmaz aile hikayesiyle herkese göstermiş oldular.

Her Şey Tastamam

Her Şey Tastamam

Reklam