40 Olağanüstü Kadın Öğretmen & 40 Öğretici Gerçekler

Yayinlanma tarihi 12/06/2020
Reklam

Öğretmenlik zor bir meslektir. Evde eğitim görmüş olsanız bile, her bireyin bir öğretmeni olmuştur. En sevdiğimiz öğretmenleri anarız, testlerde bize kötü not veren hocalarımızı hatırlarız. Bazen de bazı öğretmenler hiç aklımıza bile gelmez, hatırlamayız.

Unutulmaz Hocalar

Ancak eski öğretmenleriniz hakkında ne düşünürseniz düşünün, göreceğiniz fotoğraflar ve bu yazıdaki öğretici gerçekler, sizlere en unutulmaz hocalarınızı hatırlatacak. Dünyanın her yerinde öğretmenler ülkenin omurgası olarak kabul edilmektedir. Öğretmenler bir toplumun yapısı için ellerinden geleni yapıyor olsa da geçmişe dönüp baktığımızda, öğretmenlere emeklerinin karşılığı verilmemiştir; yeterli miktarda para ödenmemiştir. Bu sorunu çözmek adına savaşanlar takdire şayan insanlardır.

Unutulmaz Hocalar

Unutulmaz Hocalar

Anket

Mikrofonlar kullanılan bir sınıfta eğitim görmemiş olabiliriz fakat eğitimi güzel kılan da budur. Scholastic Books 2009’dan beri Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın “Birincil Kaynaklar” adlı bir anket yayınladığını biliyor muydunuz? Bu, ülkedeki devlet tarafından sunulan eğitimiyle ilgili konularda binlerce öğretmen tarafından yapılan bir ankettir.

Anket

Anket

Tutku

Öğretmenlik genellikle işlerini tutkuyla yapan insanların verdiği sevgi ve sabır dolu emektir. Orta okul öğretmeni Tucker, “Öğrencilerle çalışmak her yıl, her gün, her saat yeni bir ortam yaratıyor. Jetonun düştüğünü izlemekten daha iyi bir şey olamaz. ” Aklınızın durup ta, jetonun düşmediği bir zamanı kim hatırlıyor? Teşekkürler öğretmenim!

Tutku

Tutku

Başarı Yükseltmek

Gates Birincil Kaynaklarında belirtilene göre, bir öğrencinin başarısını yükseltmek birçok kişinin çabasını gerektirir. Bir öğretmenin amacı öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olmaktır, ancak öğrencileri başarılı kılan, okulun ve toplumun ortak bir çabasıdır. Bunun nedeni, kitaplar ve testler dışında öğrenilmesi gereken çok daha fazla şey olması. Ve bir başka nedeni de bir insanın eğitiminin notlarından ve okuldaki derslerinden ibaret olmadığıdır.

Başarı Yükseltmek

Başarı Yükseltmek

Faktörler

Öğrenci başarısını etkileyen birçok faktör vardır. Ailenin katılımı, müfredatın kalitesi, eğitimciler ve liderler öğrencilerin başarısına katkıda bulunur. Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, birleşik bir çaba sarf etmek gerekir.

Faktörler

Faktörler

Birçok Ölçüt

Öğretmenler zamanla öğrenci başarısının birden çok ölçütü olması gerektiğini açıklanmıştır. Gates’in Birincil Kaynağında, öğretmenlerin standartlaştırılmış testlerin öğrencilerin gelişimini doğru bir şekilde yansıtmadığını ve öğrencilerin yalnızca %45’inin bu testleri ciddiye aldığını düşündüklerini belirtiyor. Bunlar parlak istatistikler değil. Özellikle bunun ne kadar doğru olduğunu kim bilebilir ki? Muhtemelen daha deneysel öğrenme ve daha az yapılandırılmış sınavlar kullanılabilir.

Birçok Ölçüt

Birçok Ölçüt

Katkı

Öğretmenler, bir öğrenciyi değerlendirirken dikkate alınması gereken farklı katkıda bulunan faktörler olduğunu belirtmektedir. Bu faktörler arasında sınıf içi gözlem, öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesi ve müdürler, akranlar ve öğrencilerden alınan performans değerlendirmeleri yer alır. Ancak, öğretmenin dengelemekte zorlanması tanımlanamayan bir açıdır.

Katkı

Katkı

Görev

Çoğu eyalette, öğretmenlerin görev sürelerinin tanınması 2-3 yıl sürer. Öğretim toplumundaki fikir birliği, 2-3 yılın çok kısa bir zaman olduğu ve tam görev sürelerinin kazanılması için en az 5 yıl olarak arttırılması gerektiğidir. Bu, esasen uzun vadeli öğretmeye kararlı olmayan bireyleri ayıklayacaktır.

Görev

Görev

Eğitim Standardı

Etkin bir şekilde veri toplayan The Bill ve Melinda Gates vakfı, eğitim adına yaptıkları doğru şeyleri ve daha nelerin geliştirilebileceğini kanıtlayarak toplumun gerçekleri anlamasını umuyor. Bunu yaparak bugünün eğitim standardını ve gelecekteki yeni öğretim yöntemlerine belirleyebiliriz.

Eğitim Standardı

Eğitim Standardı

Çalışma Saatleri

Öğretmenlerin günde ortalama 11 saat 25 dakika çalıştığını biliyor muydunuz? Okulda geçen 7 saat, işe gidip gelmek, evde yapılan işler ve koçluk gibi okul dışı etkinliklerden oluşan 11 saat. 50 ödeve not vermek zorunda olduğunuzu düşünün, hiç bitmeyecekmiş gibi hissettirir. Öğretmenler gerçekten isimsiz kahramanlardır.

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

İş Birliği

Meslektaşlarla iş birliği yapmak, başarıyı öğretmek için çok önemlidir. İş birliği süreleri boyunca öğretmenler fikir alışverişinde bulunabilir, ders planları yapabilir, duygusal destek sağlayabilir ve işyerinde yoldaşlığı arttırabilir. Ayrıca, meslektaşlarınızın neler yaşadığınızı anladığını bilmek oldukça faydalı olabilir.

İş Birliği

İş Birliği

Kadın Öğretmen

Öğretmenlerin%76’sının kadın olduğunu biliyor muydunuz? Sınıf seneleri değiştikçe, bu cinsiyet ayırımı da önemli değişiklikler gösterir. Anaokulundan 5. sınıfa kadarki öğretmenlerin %91’i kadınken 9 ile 12. sınıflar arasındaki öğretmenlerin sadece %56 kadındır. Yani lisede öğrenciler daha dengeli bir grup öğretmen tarafından öğreniyorlar. Ancak genç yaşlarda neredeyse tüm güce sadece kadınlar sahip!

Kadın Öğretmen

Kadın Öğretmen

Yaş Ortalaması

Bir öğretmenin ortalama yaşı 43,7’dir. Jack Black’in “School of Rock” (2003) ‘da kullandığı “şarkı söyleme” yöntemi gibi farklı öğretim yöntemleri vardır. Fakat gerçekte, her öğretmen bir bireydir ve öğrencilerinde olan etkisi benzersiz ve faydalı olacaktır.

Yaş Ortalaması

Yaş Ortalaması

Yöntemler

Popülerlik kazanan birkaç farklı öğretim yöntemi vardır. Idaho’daki Alzar okulu, açık hava eğitimiyle birlikte deneyimsel eğitime odaklanıyor. Öğrenciler yılın ilk yarısını sınıfta, diğer yarısını da yabancı bir kültüre sahip olan bir ortamda geçirirler. Öğrenmenin tek yolu yapmaktır; yani aksiyon almaktır.

Yöntemler

Yöntemler

Açık Hava

Açık hava eğitimi, bir çocuğun kavraması için çok önemlidir. Erken yaşlardan itibaren, doğrudan talimat yoluyla değil, çevremizdeki olaylara dikkatimizi vererek öğreniyoruz. Teknoloji çağında, doğayla yeniden ilişki kurabilmek adına teknoloji bağlantısına ara vermek uzun vadeli faydalar sağlar. Bahçe işleri veya benzeri şeyler yapmak tüm çocukların deneyimlemesi gereken bir şeydir.

Açık Hava

Açık Hava

Maaş

Öğretmenlerin maaşları yetersiz ve çalışma saatleri uzun olmasına rağmen bunu neden yapıyorlar? Öğretmenler, bir çocuğun gelişimini destekleyecek liderliğe sahip olduğuna ve bir çocuğun öğrenmesi için güvenli bir ortam geliştirebileceğine inanan hırslı insanlardır. Kısacası; onlar iyi insanlar yetiştirmek isteyen iyi insanlardır.

Maaş

Maaş

Tahta

Tebeşir tahtası 1801 yılında İskoçya’daki bir okulda müdür olan James Pilman tarafından icat edildi. 200 yıl sonra yani 2000 yıllarının sonlarına doğru, kara tahta, sunduğu sağlık sorunları ve “akıllı tahtanın” bulunmasıyla çoğu okulda ortadan kalktı.

Tahta

Tahta

Eski Okullar

Dünyanın en eski faaliyet gösteren eğitim enstitüsü Karueein Üniversitesidir. Okul MS 859’da Fas’ın Fes şehrinde kurulmuştur. Bahse gireriz ki o okulda alınan bir tarih dersi oldukça çılgınca geçer- bu kadar eski bir okul ne kadar uzun yılların tarihini, bilginini ve geleneklerini barındırıyordur tahmin edebiliyor musunuz?

Eski Okullar

Eski Okullar

Sanal Lise

1993 yılında, yaygın olarak kullanılan VHS (Sanal Lise)’nin piyasaya sürülmesiyle yeni bir eğitim dalgası ortaya çıktı. Bu yöntem, evde izleyebileceğiniz eğitim videoları üzerine geliştirilmişti. En popülerler VHS videosu 1993’te çekilen “Bill Nye the Science Guy”dı. Bir sınıfta oturmak ve öğretmenin sanal arabasını sınıfa getirdiğini görmek çok heyecan verici bir zamandı.

Sanal Lise

Sanal Lise

Online Eğitim

Sürekli gelişen bir endüstri olan online eğitim, internetin ilerlemesiyle çok popüler bir hal aldı. İnternet daha yetkin hale geldikçe, 2011 yılında Zoom gibi uygulamalar ortaya çıktı ve sınıfların bir web kamerası kullanarak sanal bir ortamda toplanmasına olanak sağladı. Korona virüsü sonrası dünyada, sanal sınıfların nasıl kullanıldığını görmek ilginç olacak.

Online Eğitim

Online Eğitim

Öğretmek İçin Elinden Geleni Yapmak

Anne Sullivan’ın kim olduğunu biliyor musunuz? Anne Sullivan, Helen Keller ile yaptığı çalışmalardan dolayı tüm zamanların en önemli öğretmenlerinden biridir. Kör ve sağır bir kız olan Helen’i öğretmenlik yapan Anne ona nesnelerle ilişkili bir dil öğretti. Daha sonra Helen’e işaret dilini öğretti! O, dünyadaki pek çok öğretmene ilham kaynağı oldu.

Öğretmek İçin Elinden Geleni Yapmak

Öğretmek İçin Elinden Geleni Yapmak

Dil

Indiana’da her şey daha büyük; Amerika’daki en büyük lise spor salonlarının 10’dan 9’unun Indiana da olduğunu biliyor muydunuz? Kaliforniya’da ise öğrencilerin %45’i evde İngilizce dışında bir dil konuşuyor. Amerika gerçekten çeşitlilik içeren bir ülke!

Dil

Dil

Eğitim

1840’larda insanlar, evrensel eğitimin toplumu iyileştireceğine, daha iyi vatandaşlar üreteceğine, insanları birleştireceğine ve suçları durduracağına inanmaya başladı. İlk vergi mükellefi okul 1867 yılına kadar uygulanmadı. Ve şu anda nasıl olduğuna bir bakın, her ilçede birden çok devlet tarafından finanse edilen okul işletiliyor.

Eğitim

Eğitim

Yüksek Öğrenim

Üniversite gibi yüksek öğrenimin ücretsiz olması gerektiği fikri devrimci değildir. Nitekim Norveç, Finlandiya, İsveç, Fransa ve Almanya vatandaşlarına ücretsiz üniversite eğitimi sunmaktadır. Nüfusunu iyileştirmek oldukça önemli bir konu.

Yüksek Öğrenim

Yüksek Öğrenim

Erkekler

Açık hava endüstrisindeki kadın öğretmenler 1900’lere kadar yoktu. Ondan önce sadece erkek kamplarıydı. 1900’de Amerika’da sadece 100 yaz kampı vardı. 1918 yılında ise 1000’den fazla vardı.

Erkekler

Erkekler

Halkını Koruyanlar

Bir anket, öğretmenlerin toplumun refahına en çok katkıda bulunan mesleklerin arasında ikinci sırada olduğunu açıkladı. Birinci sırada halkını koruyan ordu vardı. Araştırmacılar, öğretmenliğin tarih boyunca en asil mesleklerden biri olduğunu belirtiyorlar. Onlara son derece saygı duymalıyız.

Halkını Koruyanlar

Halkını Koruyanlar

Artış

Amerika Birleşik Devletleri bir bütün olarak toplum için eğitimi kapsıyor. 1950’den beri öğrencilerde %96, öğretim kadrosunda ise %252 artış oldu. Öğretimdeki kazanç, polis memurlarına eşit bir orandır, ancak çocuk bakımı görevlisi veya avukat yardımcısından daha azdır. Öğretmenler çok yüksek bir maaş almıyor olsalar da ortalama emeklilik yaşı 59’dur.

Artış

Artış

Gelecek İstatistikleri

Mesleğe başlayan erkek öğretmen sayısı %26, kadın öğretmen sayısı ise %52 arttı. Öğretilen sınıfa göre değişmekle birlikte, eğilimler devam ederse, 2050’ye kadar öğretmenlerin %80’i kadın olacak.

Gelecek İstatistikleri

Gelecek İstatistikleri

Geçmişten Gelen Bir Gerekçe

Öğretim çok eski zamanlara kadar dayanır, gerçekten herkes bazı açılardan öğretmen olabilir! Bir ihtiyarla veya bir alanda sizden daha fazla bilgiye sahip olan biriyle sohbet etmek, öğretme biçimleri olarak sayılır! Eğitim ve öğrenim, sadece okulda yaptığınız bir şey değil, ömür boyu süren bir çaba olmalıdır.

Geçmişten Gelen Bir Gerekçe

Geçmişten Gelen Bir Gerekçe

Ceza

Yaygın olarak uygulanmasa da bazı eyaletlerde fiziksel cezaya izin verilmektedir. Indiana ve Missouri dahil olmak üzere 19 eyaletteki öğretmenler, bir disiplin biçimi olarak hala öğrencilerine ceza verebilir. Bu disiplin tarzının hala var olabileceğini düşünmek oldukça aşağılayıcı.

Ceza

Ceza

Kariyer

Toplumdaki birçok önemli şahsiyet kariyerlerine öğretmen olarak başladı. Lyndon Johnson başkan olmadan önce 20’li yaşlarında 3 farklı okulda öğretmenlik yaptı ve mükemmel geri dönüşler aldı. Cameron Diaz gerçek bir öğretmen olmasa da onu hepimiz “Kötü Öğretmenler” de hayran kaldık.

Kariyer

Kariyer

Geliştirmek

Maria Montessori, Montessori eğitim yöntemini geliştirmekten sorumlu bir İtalyan tıp doktoruydu. Günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntem, çocuğun bağımsızlığını ve eşsiz fizyolojik gelişim yolunu kucaklayarak uygulamalı projelerle gelişimi teşvik ediyor.

Geliştirmek

Geliştirmek

Devlet Okulları

Amerikan Kızılhaç’ı (The American Red Cross) kurucusu Clara Barton, bir öğretmen olarak kabul edildi. 1851’de New Jersey’de arkadaşlarını ziyaret ederken ücretsiz devlet okulu olmadığını fark etti. Halka ücretsiz bir okul açtı. Bugün dünyanın her yerindeki öğretmenler ve öğrenciler onun hırsından yararlanıyor.

Devlet Okulları

Devlet Okulları

Başarılı Öğrenciler

Muhtemelen, en büyük öğretmenlerden bazıları en katı olanlardır. Franz Liszt, birçok öğrencisi olan Macar bir besteciydi. Onu memnun etmek neredeyse imkânsız olsa da öğrencilerinin çoğu ünlü ve başarılı müzisyenler oldu.

Başarılı Öğrenciler

Başarılı Öğrenciler

Reklam