Byłoby niemożliwe zbadanie tego 2300 – letniego grobowca faraona bez nurków

Opublikowano 06/01/2021
Reklama

Chociaż woda nie wydawała się przyjemna Kristin Romey przygotowała się do zanurzenia bardzo głęboko. W jej głowie był znak zapytania dlaczego w ogóle przez to przechodziła. W tej części północnego Sudanu znajduje się piramida. Jest to pomnik ku czci dawno zaginionego monarchy który był królem który rządził dużymi częściami tej części kontynentu. Gdy Romey i jego koleżanka dotarli do celu byli zaskoczeni tym co tam zobaczyli …

It Would Have Been Impossible To Explore This 2,300 Year Old Tomb Of A Black Pharaoh Without Divers

Byłoby niemożliwe zbadanie tego 2300-letniego grobowca czarnego faraona bez nurków

Wiedzieli gdzie mają iść

Oboje wiedzieli, dokąd dokładnie powinni się udać. Pod piramidą znajdował się grób człowieka który nie był zwykłym obywatelem. Nastase kiedyś rządził jako faraon Nubii. Został pochowany w tym miejscu ponad dwa tysiące lat temu. Archeolog Romey zeszła na dół po wyrytych w kamieniu schodach. W nagłym wypadku mogła liczyć tylko na mały pojemnik z powietrzem.

They Knew Where They Had To Go

Wiedzieli gdzie mają iść

Tak głęboko, że nie było dużo miejsca na głowę

Pearce Paul Creasman czekał na swojego kolegę u podstawy schodów. Był także archeologiem i pracował w ramach stypendium National Geographic. Jednak musiał ostrzec swoją koleżankę. Powiedział jej: „Dziś jest naprawdę głęboko. W pierwszej komorze nie będzie miejsca na głowy ”. I rzeczywiście był już wtedy po klatkę piersiową w ciemnej wodzie.

So Deep There Was Not Much Headroom

Tak głęboko, że nie było dużo miejsca na głowę

Pierwszy raz sprawdził kilka tygodnii temu

Zaledwie kilka tygodni wcześniej Creasman miał okazję osobiście sprawdzić zalany grobowiec. Razem z Romey planował teraz zejść do trzech komnat i dowiedzieć się więcej o sarkofagu który był nietknięty od wieków. Zanim im się to udało pokazał jej metalową kratkę i powiedział, że musi przejść przez mały otwór, aby dostać się do katakumb!

He First Checked It Out A Few Weeks Ago

Pierwszy raz sprawdził kilka tygodnii temu

Zanurzony grobowiec w Nuri

Dwaj archeolodzy badali grobowiec leżący w Nuri w miejscu o powierzchni prawie 200 akrów. Jest dość blisko wschodniego brzegu Nilu. Oznaczało to, że znajdował się na północ od Chartumu – stolicy Sudanu. Obszar ten jest prawdopodobnie najbardziej znany z około 20 piramid w których się mieści. Wszystkie zostały zbudowane w latach 650 pne. i 300 pne.

A Submerged Tomb At Nuri

Zanurzony grobowiec w Nuri

Skąd przyszła woda

Piramida Nastase ma podstawę o powierzchni 100 stóp kwadratowych. Spoczywa na niewielkim obszarze na równym podłożu. Chociaż grobowiec znajduje się milę od rzeki z czasem stał się podatny na zalewanie wód gruntowych. To jest powód, dla którego wszystkie trzy komory miejsca spoczynku są zanurzone. W końcu wszyscy zostali wycięci w skale poniżej piasków pustyni.

Where The Water Came From

Skąd przyszła woda

Jest wiele piramid w Nuri

Ta piramida jest tylko jedną z wielu w Nuri. Ogromne konstrukcje są częścią większego kompleksu zbudowanego po raz pierwszy w okresie Napatan. Piramidy zostały zbudowane w suchych częściach po obu stronach Nilu który kiedyś był częścią starożytnego regionu Nubii. Podobnie jak inne znalezione w okolicy te ogromne struktury charakteryzują się architekturą i cechami artystycznymi unikalnymi dla regionu otaczającego Nuri.

There Are Many Pyramids At Nuri

Jest wiele piramid w Nuri

Jest w UNESCO

Ze względu na wyjątkowość tego obszaru w 2003 roku UNESCO wspólnie uznało ten obszar za miejsce światowego dziedzictwa kulturowego. Gebel Barkel to góra w pobliżu tego obszaru która ma znaczenie zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i tych, którzy mieszkali tam kilka tysięcy lat temu. . Był taki moment kiedy Egipcjanie myśleli, że bóg Amon mieszka na tej górze!

It Is A UNESCO World Cultural Site

Jest w UNESCO

To był zawsze ważny region

Piramidy zawsze były ważne dla okolicznych mieszkańców. Reprezentowały miejsca spoczynku królów i królowych królestwa Kush. „Czarni faraonowie” byli niegdyś podwładnymi egipskich cesarzy. Kiedy Nowe Królestwo się rozpadło, ich wpływy w regionie zaczęły rosnąć. W rzeczywistości Kuszyci przejęli kontrolę nad całym Egiptem do 760 roku p.n.e.

This Has Always Been An Important Site

To był zawsze ważny region

Szukali inspiracji w przeszłości

Mówiąc konkretnie pięciu czarnych faraonów było zainspirowanych przeszłością. Postanowili ożywić stare zwyczaje i praktyki stosowane przez ich poprzedników. Między innymi zbudowali piramidy aby oznaczyć własne groby tak jak robili to dawni władcy. W sumie w Nuri pochowano ponad 80 członków rodziny królewskiej.

They Looked At The Past For Inspiration

Szukali inspiracji w przeszłości

Jak wpływowi byli Kuszyci

Creasman miał okazję wyjaśnić historyczne i kulturowe znaczenie Kuszitów gdy rozmawiał z BBC w lipcu 2019 r. „[Kuszyci] znajdowali się na Saharze obok korytarza z wodą pitną. Dzięki czemu zajmowali bardzo ważną pozycję ”- wyjaśnił archeolog. „To poprzedza przybycie wielbłąda”.

How Influential The Kushites Were

Jak wpływowi byli Kuszyci

Jego wpływ przyszedł i zniknął

Kush zyskał więlką popularność w 2000 roku p.n.e., ale jego wpływ przechodził przez wzloty i upadki. Mimo to trudno zignorować produkcję złota. Neoasyryjczycy wypędzili czarnych faraonów z Egiptu w VII wieku p.n.e. Nawet jeśli tak było rządzili regionem do IV wieku naszej ery. Wtedy ich panowanie ostatecznie się skończyło.

Its Influence Came And Went

Jego wpływ przyszedł i zniknął

Taharqa założył tam Royal Burials

Z drugiej strony uważa się, że królewskie pochówki w Nuri zostały zapoczątkowane przez Taharqa. Faraon ma największą piramidę w regionie. Jego potomkowie przez wiele lat wykorzystywali ten teren jako swoją osobistą nekropolię. Niektórzy z nich używali go w tym samym celu nawet po tym jak teren odzyskali Kush.

Taharqa Started The Royal Burials There

Taharqa założył tam Royal Burials

Mogłeś o nim słyszeć z Biblii

Czy znasz Biblię? Jeśli tak jego imię możesz z niej znać. Z drugiej księgi Królów dowiedzieliśmy się jak odstraszył Asyryjczyków podczas ich próby zajęcia Jerozolimy. Ta bitwa zakończyła się dla niego zwycięstwem. Tak bardzo, że Egipt i Kusz cieszyły się potem długim okresem pokoju. To był wspaniały czas dla faraona który następnie skierował swoją uwagę na dalsze prace budowlane.

You Might Have Heard Of Him In The Bible

Mogłeś o nim słyszeć z Biblii

Podobnie jak egipscy faraonowie

Jego piramida w Nuri może przypominać jej odpowiedniki w Egipcie ale istnieje między nimi wyraźna różnica. Widzisz – egipscy faraonowie zostali pochowani w piramidach. Z drugiej strony królowie Kushite zostali pochowani pod swoimi. Wykopywanie komór grobowych Kuszitów jest trudniejszym zadaniem dla archeologów. W końcu musieli wkopać się w jego podłoże pod konstrukcjami aby dostać się do grobowców.

Just Like Those Of The Egyptian Pharaohs

Podobnie jak egipscy faraonowie

Pierwsza osoba która tego spróbuje

George Reisner był pierwszym człowiekiem, który wykonał to zadanie. Był amerykańskim archeologiem, którego specjalizacją był Egipt. Dzięki swojej doskonałej ocenie i ogromnej wiedzy został okrzyknięty autorytetem w tej starożytnej cywilizacji, która niegdyś dominowała w tym regionie Afryki Północnej. Zanim zajął się Nuri, kiedyś kopał w Gizie. Jak być może już wiesz, tutaj leży Wielka Piramida.

The First Person To Attempt This

Pierwsza osoba która tego spróbuje

Kiedyś dostał się do Nuri

Na początku XX wieku Reisner przybył do Nuri aby kopać w komorach grobowych Taharki. Nakreślił również inne struktury tam. W tym czasie egiptolog dokonał ogromnego odkrycia. Odkrył, że woda gruntowa pochodząca z Nilu może bardzo utrudnić dalsze badanie tego miejsca.

Once He Got To Nuri

Kiedyś dostał się do Nuri

Nie opublikował swoich ustaleń

Mimo to nie zadał sobie trudu aby opublikować wyniki swojego śledztwa w Nuri. Oznaczało to, że witryna nie przyciągnęła uwagi którą mogłaby otrzymać w inny sposób. Poza tym wydaje się, że Reisner nie sądził, by królowie Kuszytów i faraonowie egipscy byli równorzędni pod względem rasowym. Wydawało się, że postrzegał ich budynki tylko jako imitacje starszych miejsc.

He Did Not Publish His Findings

Nie opublikował swoich ustaleń

Nuri przez większość czasu pozostawał niezbadany

W 1922 roku światową uwagę zwróciło odkrycie miejsca pochówku Tutenchamona. Mimo to Nuri pozostał stosunkowo niezbadany. Jesteśmy pewni, że nie pomogło to, że ogromna strona stała się wielkim wyzwaniem dla archeologów którzy odważyli się dowiedzieć o niej więcej. Wiele grobowców mogło zostać zatopionych. W tamtym czasie w Sudanie nie podjęto jeszcze żadnych prób archeologii podwodnej.

Nuri Remained Unexplored For The Most Part

Nuri przez większość czasu pozostawał niezbadany

Dlaczego nikt nie próbował ponownie

To był powód dla którego nikt nie zrobił tego z sukcesem do 2018 roku. Wtedy to archeolog z niezbędnymi umiejętnościami w końcu zwrócił uwagę na to stanowisko. Creasman jest wyposażony w podwodne doświadczenie archeologiczne którego nie miał Reisner. Ponadto posiadał wiedzę z zakresu studiów egipskich. Tak, żebyście wiedzieli on również zajmuje się dendrochronologią czyli badaniem słojów drzew.

Why No One Had Tried Again

Dlaczego nikt nie próbował ponownie

Idealna osoba do pracy

Jego bazą wypadową był Uniwersytet Arizony. Stamtąd zainteresowanie Sudanem i starożytnym Egiptem pozwoliło mu pracować nad programem badawczym w krajach afrykańskich. Egipska Ekspedycja Kolegium działa od późnych lat 90-tych. Koncentruje się głównie na Tebach i Dolinie Królów. Jego praca w tej dziedzinie została doceniona przez takie instytucje jak Królewskie Towarzystwo Geograficzne!

The Perfect Person For The Job

Idealna osoba do pracy

Kuszycki król imieniem Nastase

Gdy Creasman przybył do Nuri chciał obejrzeć grobowiec kuszyckiego króla zwanego Nastase. Rządził od 335 roku p.n.e. do 315 roku p.n.e. Władca był ostatnią osobą, która miała tam grób więc skończył z najgorszą działką w okolicy. Cieszymy się, że nie odstraszyło to archeologa. Zamiast tego zobaczył okazję do zbadania tego miejsca pochówku. To było idealne do określenia jak podmokłe były pozostałe konstrukcje w okolicy.

A Kushite King By The Name Of Nastasen

Kuszycki król imieniem Nastase

Ku upadkowi Napatanów

Panowanie Nastasen miało miejsce w ostatnich dniach kultury napatańskiej. Centrum władzy w Nubii przesunęło się niedługo po tym jak przeszedł na tron ​​Meroe. Rozwój ten doprowadził do zamieszania między domem Napatana a innymi członkami rodziny królewskiej walczącymi o kontrolę nad Kush. Ten konflikt stanowił kontrast z panowaniem Nastase. Za sprawowania władzy jego wpływ na olbrzymi region był silny.

Towards The Fall Of The Napatans

Ku upadkowi Napatanów

Miał to wszystko pod kontrolą

Nastase pokazał, że miał wszystko pod kontrolą gdy zaatakował egipski król Chabbasz. Ta zasadzka nie zakończyła się dobrze dla outsidera ponieważ siły nubijskie odparły jego grupę. Zadał ogromny cios jego siłom morskim i skarbowi. Chociaż Nastasen był raczej mało znaną postacią. Nie bez powodu współcześni historycy dowiedzieli się całkiem sporo o tym konflikcie.

He Had It All Under Check

Miał to wszystko pod kontrolą

Znaleźli to gdzieś indziej

Prawda jest taka, że ​​Nastasen zamówił wysoki na 5 stóp granitowy pomnik zwany stelą po pokonaniu Chabbasza. Prawdopodobnie został umieszczony w świątyni Amona w Gebel Barkal. Został później znaleziony w Dongola, mieście nad Nilem w północnej części Sudanu. Kamień jest również oznaczony najnowszymi egipskimi hieroglifami, które zostały odkryte. Przesłanie upamiętnia triumf czarnego faraona.

They Found It Somewhere Else

Znaleźli to gdzieś indziej

Reklama