Dobrze zrobione filmy historyczne

Opublikowano 10/13/2020
Reklama

Filmy który dobrze przedstawią prawdziwy obraz niewolnictwa to popularna tematyka wśród filmowców. Pierwszy tego typu film nakręcono już dawno, ale niekoniecznie były to dobre filmy. Tak było do powstania “Zniewolonego”. Jest to film nakręcony na podstawie wspomnień z 1853 roku autorstwa Solomona Northupa.

Zniewolony

Opowiada historię czarnego mężczyzny o imieniu Northup, który mieszkał w północnej części stanu Nowy Jork kiedy został porwany do niewoli w 1841 roku. Historia przedstawia jego dogłębne doświadczenia jako niewolnika przez 12 lat aż do momentu odzyskania wolności. Reżyser Steve McQueen świetnie pokazał brutalność życia Salomona jako niewolnika, a także doświadczenia innych osób, które spotyka on po drodze. McQueen nakręcił ten film z głębi serca i pokazuje surową i niesprawiedliwą rzeczywistość niewolników.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.43.25

Zniewolony

SOS Titanic

Od czasu zatonięcia Titanica w 1912 roku, wielu reżyserów pokusiło się o nakręcenie filmu o tej tragedii. Dwa filmy zostały uznane przez krytyków – Titanic Jamesa Camerona i SOS Titanic Roya Warda Bakera. Zdobyły one wielką popularność, ale pytanie czy są one historycznie dokładne? Podczas gdy film Camerona pokazuje wydarzenia w tle, główny wątek koncentruje się na historii miłosnej Jacka i Rose, granych przez Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. A z kolei SOS Titanic Roya Warda Bakera przedstawia postacie z każdej klasy statku i ich zmagania podczas tonięcia statku. Film nie miał budżetu czy technologii Titanica Camerona. Niezależnie od tego został dobrze przyjęty i uznany za wierne pokazanie wydarzeń które miały miejsce.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.46.19

SOS Titanic

Apollo 13

Misja statku kosmicznego Apollo 13 została sfilmowana wielokrotnie. Tak wiele, że trudno nawet zliczyć. 25 lat po eksploracji Księżyca został nakręcony ten film w 1955 roku w reżyserii Rona Howarda. Zdobył on duże uznanie krytyków. Uznano, że w końcu komuś udało się nakręcić wiarygodny film. Uwzględniał on wszystkie najmniejsze szczegóły. Reżyser z nakręniem filmu czekał aż technologia się rozwinie. Howard wykonał znakomitą robotę i dokonał tego, czego innym reżyserom się wcześniej nie udało w ich wersjach filmów.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.49.20

Apollo 13

Czarna suknia

Kręcenie filmu na temat zupełnie innej kultury jest trudne, ponieważ reżyser zwykle chce z szacunkiem przedstawiać ludzi mających inne zwyczaje a do tego należy wgłebic się w ich kulturę. W tego typu filmach dokładność historyczna jest niezwykle istotną rzeczą. W filmie Czarna suknia reżyser koncentruje się na rdzennych mieszkańcach i ich kulturze. Został doceniony za dokładne pokazanie ich życia i obejmuje aspekty języków Cree, Mohawk i Algonquin. Bruce Beresford w tym filmie ożywił oryginalną powieść Briana Moore’a.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.52.14

Czarna suknia

Idź i patrz

Wojna to okres rozlewu krwi i scen brutalności. Ludzie tracą życie, są ranni i panuje ogólna rozpacz. Reżyser Elem Klimov stworzył film Idź i patrz, który oddaje wszystkie realia wojny poprzez jego relacje z II wojny światowej. Film został nakręcony z jego rosyjskiej perspektywy. Został sktytykowany przez Rosjan, którzy twierdzili, że jest daleki od pokazania prawdy. Film jest za to chwalony przez historyków za realistyczne przedstawienie obozów zagłady, ofiar i realiów panujących podczas wojny.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.54.21

Idź i patrz

Okręt

W lata 80 – tych lubowano się w kręceniu filmów o łodziach podwodnych. Niestety filmy te rzadko były dobre. Jednak film Okręt zdołał pokazać jedną rzecz, której nie udało się wcześniej innym filmowcom podejmujących się tej tematyki. Udało się pokazać, jak irytująca może być walka podczas wojny na łodzi podwodnej. Reżyser Wolfgang Peterson przenosi na duży ekran historię pełną prawdziwych emocji. Z powodzeniem portretuje intensywną bitwę, podkreślając jednocześnie wyjątkowość wojen podwodnych. To film naprawdę warty zobaczenia.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.56.26

Okręt

Bitwa pod Gettysburgiem

Jeśli poszukujesz dogłębnej relacji z bitwy pod Gettysburgiem to świetnie trafiłeś. To prawie 5-godzinne dzieło z pewnością cię zadowoli. Dokładnie ukazuje działania wojenne podczas wojny secesyjnej i pozwala widzom zrozumieć perspektywę obu stron. Bitwa pod Gettysburgiem zawiera wszystkie niezbędne szczegóły historyczne, czego bardzo często brakuje innym filmaom wojennym. Nawet widzowie chwalili go za to jak doskonale historycznie dał sobie radę. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką to jest to zdecydowanie film numer dla ciebie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.58.33

Bitwa pod Gettysburgiem

Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

Hollywoodzkie filmy o dzikim zachodzie mają jedną wspólną cechę; we wszystkich bohaterem jest atrakcyjny młody mężczyznę – kowboj. Jednak wydaje się, że zawsze brakuje im dokładności. Podczas gdy większość chętnie ogląda te filmy dla tej jednej głównej roli lub scen akcji to film “Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” jest również filmem dokładnym historycznie. Historia koncentruje się na Jesse Jamesie i na młodym Robercie Fordzie i jego fascynacji Jamesem. Pokazuje Jamesa w jego szczytowym momencie, ale także ilustruje własną historię Forda. Został dobrze przyjęty przez publiczność ze względu na prawdziwy opis postaci i okresu w którym był nakręcony.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.01.38

Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

Lincoln

Spielberg nakręcił niesamowity film. Udało mu się uchwycić Abrahama Lincolna jako prawdziwego przywódcę, potężnego mówcę i człowieka, który walczy o to, w co naprawdę wierzy. Ta filmowa interpretacja podkreśla jego cichą osobowowść i ostre wychowanie. Pokazuje kim był Lincoln zanim stał się legendą, którą my pamiętamy. Ale również widzimy inną perspektywę i przedstawienie Lincolna zbliżonego do zwykłego człowieka na tle bardzo burzliwego okresu politycznego. Spielberg niewątpliwie jest wiodącym reżyserem i nie ma znaczenia co kręci bo zawsze wychodzi mu to świetnie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.04.02

Lincoln

Szeregowiec Ryan

Szeregowiec Ryan był oklaskiwany przez publiczność i przez krytyków filmowych za dokładne przedstawienie tej historii. Film na zawsze pozostanie w naszej pamięci z powodu nienagannego uchwycenia słynnej sceny wojennej na plaży Omaha. Ta intensywna 27-minutowa scena przyciąga widzów w pierwszych minutach i nadaje ton całemu dziełu na następne trzy godziny. Film wywiera bardzo emocjonalny wpływ na widza, czego brakuje w wielu innych adaptacjach filmowych. Jeśli nie mieliście okazji jeszcze go obejrzeć to bardzo polecamy.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.06.59

Szeregowiec Ryan

Stalingrad

Stalingrad – rosyjski dramat wojenny z 2013 r., poświęcony walkom o to miasto w trakcie II wojny światowej, w reż. Fiodora Bondarczuka. Jest to pierwszy rosyjski film wykonany w całości w technologii 3D. Ta bitwa jest jednym z najważniejszych momentów II wojny światowej i nadal fascynuje miliony ludzi na świecie. Ten film jest dobrze zapamiętany do dziś ponieważ ukazał całą przemoc i chaos, które miały miejsce podczas tej bitwy. Dokładnie opowiada historię, a także pokazuje perspektywę Niemców. Jeśli interesujecie się historią i nie widzieliście tego filmu to najwyższy czas go zobaczyć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.10.12

Stalingrad

Ostatni cesarz

Ostatni cesarz – brytyjsko-francusko-hongkońsko-włoski film biograficzny z 1987 roku w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Film opowiada historię życia Puyi, ostatniego cesarza Chin. Bernardo Bertolucci i pisarz Mark Peploe dołożyli wszelkich starań, aby zilustrować to, co wiedzą, ale ponieważ brakowało im szczegółów, nie wszyscy uważają, że film historycznie jest dokładny. Udało się im jednak uchwycić nieporządek polityczny, tworząc jednocześnie niezwykły obraz starożytnych Chin. Bertolucci jest wybitnym reżyserem i według nas ten film jest warty obejrzenia.Tak samo zresztą jak reszta jego dzieł filmowych.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.12.56

Ostatni cesarz

Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora! to film z 1970 w reżyserii Richarda Fleischera o japońskim ataku na Pearl Harbor na podstawie książek Gordona Prange’a Tora! Tora! Tora! i Ladislasa Farago The Broken Seal. Jest to film znacznie bardziej poprawny historycznie w porównaniu z filmem Pearl Harbor Michaela Baya, o tej samej tematyce. Również dlatego, że ta interpretacja skupia się na obu stronach konfliktu, a nie na jednej perspektywie i historii miłosnej. W ten sposób reżyserzy byli w stanie dotrzeć do głębokich korzeni i przyczyn powstania bitwy w Pearl Harbor. Kolejną cechą, która sprawia, że ​​film wydaje się być tak precyzyjny i autentyczny, jest dodanie prawdziwego lotniskowca znanego jako Yorktown.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.15.27

Tora! Tora! Tora!

Fruitvale

Film opowiada historię ciemnoskórego chłopaka który zostaje zatrzymany przez policję na stacji metra pod zarzutem wszczęcia bójki w pociągu. Niesprawiedliwe śmierci są zjawiskiem zbyt popularnym w dzisiejszych czasach ale także w filmach. Jednak większości ekranizacji filmowych nie udaje się stworzyć wysokiej jakości filmu o tej tematyce. Jednak Michael B Jordan stworzył przytłaczający film o historii w Fruitvale. Adaptacja pozostaje wierna życiu Oscara Granta III i jego ostatnich chwilach przed jego bardzo niesprawiedliwą śmiercią. Został nawet nakręcony dokładnie w miejscu, w którym został zabity. I to jest naprawdę niesamowite.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.22.52

Fruitvale

Wszyscy ludzie prezydenta

Wszyscy ludzie prezydenta – amerykański dramat z 1976 r. oparty na faktach, na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda pod tym samym tytułem. Film przedstawia okoliczności ujawnienia afery Watergate, do którego doprowadzili obaj dziennikarze. Ten skandal obalił prezydenta Richarda M. Nixona. Film szczegółowo pokazuje włamanie do Demokratycznego Komitetu Narodowego w kompleksie Watergate i późniejsze zawirowania polityczne z tym związane. Ekranizacja jest tak dokładna, nie tylko dzięki reżyserom i aktorom, ale nawet ekipie produkcyjnej, która dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić na planie autentyczne biurka używane w redakcji. Ten film znalazł się na liście Krajowego Rejestru Filmów ze względu na „znaczenie kulturowe, historyczne a także estetyczne”.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.25.18

Wszyscy ludzie prezydenta

Zodiak

Zodiak – amerykański thriller kryminalny w reżyserii Davida Finchera z 2007 roku oparty na książce Roberta Graysmitha o tym samym tytule. W produkcji zagrali m.in. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo i Robert Downey Jr. Miał wielkie szanse aby zostać skrytykowany, ale reżyser David Fincher się wybronił. Zamiast tego pozostał wierny historii, nawet jeśli nierozwiązane zakończenie rozczarowało większość publiczności. Twórcy filmu spędzili aż 18 miesięcy, próbując przedstawić swóją opinię o zabójstwie, które następnie wykorzystali, aby uczynić film aż tak niesamowitym. Jeśli nie widzieliście tego dzieła filmowego to wpiszcie na listę do zobaczenia. Poza wszystkim w filmie jest świetna obsada aktorska.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.27.40

Zodiak

Flagi naszych ojców

Film opowiada o Amerykanach ponoszących ciężkie straty podczas bitwy o japońską wyspę Iwo Jima. Po zakończeniu walk żołnierze zostają ściągnięci do kraju, aby promować obligacje wojenne. Ten film wojenny z 2006 roku jest oparty na bestsellerowej książce New York Times opisującej historię pięciu marines i jednego żołnierza marynarki wojennej, któremu przypisuje się podniesienie amerykańskiej flagi na Iowa Jima. Chociaż film nie odniósł sukcesu jeśli chodzi o zarobki, nadal jest chwalony za prawdziwe uchwycenie historii. Nie był rownież zbyt znany w Europie ale naprawdę warto go zobaczyć i przy okazji się czegoś ciekawego dowiedzieć o tych wydarzeniach historycznych.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.30.47

Flagi naszych ojców

Pianista

Pianista – dramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego, koprodukcja francusko-niemiecko-polsko-brytyjska. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Szpilman w czasie II wojny światowej najpierw przebywał w getcie warszawskim. Publiczność oklaskiwała pianistę za nienaganne i pełne emocji przedstawienie ocalałego z Holokaustu bardzo znanego pianisty granego przez Adriena Brody’ego. Wokół reżysera Romana Polansky’ego było narosło sporo kontrowersji. Ale film wyszedł mu fenomenalnie.
Ma to związek z tym, że sam przeżył ucieczkę z krakowskiego getta w czasie II wojny światowej. Po śmierci matki spędził życie w stodole i ukrywał się do końca wojny. Ten film pokazuje Holokaust w niesamowity i prawdziwy sposób oczami wybitnego pianisty Władysława Szpilmana jak również Polańskiego.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.34.15

Pianista

Moneyball

Moneyball − amerykański dramat biograficzny z 2011 roku, w reżyserii Bennetta Millera. Adaptacja powieści Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game autorstwa Michaela Lewisa. Światowa premiera filmu nastąpiła 9 września 2011 roku.
Zagrali w nim czołowi aktorzy: Brad Pitt i Jonah Hill. Opowiada niesamowitą historię drużyny baseballowej Oakland króra wydarzyła się w 2002 roku. Chociaż reżyser stronił od porządku pewnych wydarzeń, to nadal uważa się go za bardzo wierny historycznie. Należy zauważyć, że prawdziwy trener zespołu – Art Howe, uważa, że ​​film nie przedstawił prawdy historycznej. Nie jest to proste przedstawić lata w ciągu zaledwie dwóch godzin trwania filmu.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.37.24

Moneyball

Wilki z Wall Street

Wilk z Wall Street − amerykański dramat biograficzny w reżyserii Martina Scorsese. Scenariusz filmu oparto na wspomnieniach Jordana Belforta wydanych pod tym samym tytułem. Opisana zostaje maklerska kariera Belforta w Nowym Jorku oraz jak jego firma Stratton Oakmont łamała prawo, rekomendując zakup ryzykownych akcji. Chociaż niektóre szczegóły filmu są dziś przedmiotem debaty czy są prawdą historyczną to film jest mniej więcej zgodny ze wspomnieniami Belforta. I do tego niesamowita główna rola Leonarda DiCaprio. Aktor na zawsze pozostanie naszym ukochanym aktorem.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.41.02

Wilki z Wall Street

Reflektor

Spotlight – amerykański dramat biograficzny w reżyserii Toma McCarthy’ego według scenariusza McCarthy’ego i Josha Singera. Opowiada historię zespołu śledczego Boston Globe i ujawnienie akt sprawy byłego biskupa Johna Geoghana. Ze śledztwa gazety wyszła na światło dzienne przerażająca historia: przez dziesięciolecia najwyżsi kościelni funkcjonariusze archidiecezji bostońskiej na czele z arcybiskupem zamiatali pod dywan sprawy molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych. Ofiary przekonywano do milczenia pieniędzmi, a oskarżanych księży przenoszono do innych parafii, umożliwiając im ponownie kontakt z potencjalnymi nowymi ofiarami.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.43.30

Reflektor

Miasto Boga

Miasto Boga – film z 2002 w reżyserii Fernando Meirellesa i Kátii Lund, zrealizowany na podstawie powieści Paulo Linsa o tym samym tytule. Film jest oparty na faktach. Miasto Boga zyskało uznanie wielu krytyków. Opowiada o wydarzeniach które nastąpiły po nasileniu się przestępczości zorganizowanej na przedmieściach Rio de Janeiro w Brazylii „Cidade de Deus” (Miasto Boga) dzieje się w późnych latach 60-tych i wczesnych 80-tych i podkreśla kulminacyjną bitwę między handlarzem narkotyków Li’l Zé a przestępcą Nedem. Ten film jest genialny i zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.46.43

Miasto Boga

Cud w Lake Placid

Cud w Lake Placid to amerykański dramat filmowy z 2004 roku w reżyserii Gavina O’Connora o drodze do zwycięstwa amerykańskiej drużyny hokejowej podczas Olimpiady w 1980 roku i ich porażkę w meczu ze Związkiem Radzieckim. Wydarzenie jest znane pod nazwą „Cud na lodzie”. Ten film sportowy wyróżnia się tym, że zawiera prawdziwy materiał z gry, a także przywiązaniem reżysera Gavina O’Connora do wszelkich szczegółów. A to w tego typu filmach jest jedną z kluczowych rzeczy. Film jest naprawdę godny obejrzenia.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.49.08

Cud w Lake Placid

Zwiad: 84 Charlie MoPic

Zwiad 84C MoPic to film wojenny z amerykańskiego niezależnego filmu z 1989 roku, napisany i wyreżyserowany przez Patricka Sheane’a Duncana. Weterani wojskowi uważają ten film za jedną z najlepszych wersji tego co się naprawdę wydarzyło. Opowiada o wojnie w Wietnamie i pokazuje jak naprawdę ona wyglądała. Możliwe, że nie kojarzysz tego filmu i go nie widziałeś, ale mówi się, że jest on prawie całkowicie bliski prawdzie historycznej. Nie jest to częste w przypadku filmów wojennych. Był nominowany do nagrody Grand Jury na festiwalu w Sundance; Najlepszy debiut fabularny i najlepszy scenariusz na Independent Spirit Awards.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.51.39

Zwiad: 84 Charlie MoPic

127 godzin

127 godzin − amerykańsko-brytyjski film biograficzny w reżyserii Danny’ego Boyle’a. W głównej roli wystąpił James Franco, który wciela się w prawdziwą postać alpinisty Arona Ralstona, który został uwięziony przez głaz w Robbers Roost w Canyonlands, na okres ponad pięciu dni. Jest on znany ze swojej odważnej ucieczki, która obejmowała odcięcie ręki. Napisał powieść o swoim doświadczeniu, którą przerobił później na film. Ralston mówi, że wersja kinowa jest prawie całkowicie dokładna, z wyjątkiem tylko jednej sceny. Co do reszty, mówi, że jest to jak najbardziej zbliżone do dokumentu, zachowując jednocześnie wielki dramat sytuacji człowieka.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.53.51

127 godzin

Reklama