Metal Dedektörü İle Eski Bir Zincir Buluyor, Kendisini Neyin Beklediğine Dair Hiçbir Fikri Yok

Yayinlanma tarihi 10/12/2020
Reklam

Mike, metal dedektörü ile normal bir gün dışarıda gömülü hazineyi arıyordu. Makinenin şiddetli  bip sesini duyunca, birdenbire dağınık zihni sarsıldı. Her zamanki gibi adrenalin damarlarında dolaşsa da, bu bulgunun tamamen farklı olacağına dair hiçbir fikri yoktu. Bu sefer yetkilileri dahil etti!

Yağmurlu Bir Gün

Bu adam kendini normal yağmurlu bir günde dışarıda buldu. İşin güzel yanı, hobisi nedeniyle bu havaya alışık olmasıydı. Kötü havaya rağmen, makineyi çimenli toprağın üzerinde soldan sağa doğru döndürürken yapmak zorunda olduğu ritmik ileri geri hareketlerden zevk alıyordu.

Screenshot 2

Yağmurlu bir gün

Favori Çocukluk Oyunları

Gömülü hazine, dışarıdaki her çocuğu büyüleyen türden bir şeydir. Pek çok oyun, belirli şeyleri bulma amacını taşır. Hepimiz “saklambaç” ı ve “Paskalya yumurtası avını” sevdik, değil mi? Bir şeyi ortaya çıkarmak için çok çaba sarf ettikten sonra bulmak heyecan vericidir.

Favorite Childhood Games

Favori Çocukluk Oyunları

Sıkı Çalışma Karşılığını Verir

Çok çaba sarf ettikten sonra bir nesneyi  bulmanın heyecan verici bir yanı vardır. Meraklı adam ve metal dedektörü için bu yağmurlu günde kesinlikle durum buydu. Bu yağmurlu günde  bulduğu şey, bulmayı hiç beklemediği bir şeydi.

1

Sıkı Çalışma Karşılığını Verir

Bir Tarih Budalası

Mike Smith çok uzun süredir büyük bir tarih meraklısıdır ve uzun zaman önce yerin altına gömülmüş bir hazineyi bulma fikri onu çok heyecanlandırmakta ve bu duygunun  üstesinden gelememektedir. Bazıları bu özelliğinin onun bu  dünyadaki en sevdiği şey olduğunu söyleyebilir.

A History Nerd

Bir Tarih Budalası

Eşsiz Hobi

Ortalama bir günde, alışveriş yapan veya televizyon izleyen insanları bulmak alışılmadık bir durum değildir. Ancak, Mike normal diye tanımlayacağımız insan kategorisine girmeyen özel kişilerdendir. Hobisi, metal dedektörü ile bir tarladan bir tarlaya geçmek ve hazine aramak!

Unique Hobby

Eşsiz Hobi

Umuda Sarılmak

Her zaman çok büyük veya önemli bir şey bulamaz, ancak bağımlılık niteliğindeki umut onu her seferinde oraya geri getirdi. Mike, aramaları için başarılı olabileceğini düşündüğü bölgeleri sık sık ziyaret ediyor ve bazen sıkı çalışması karşılığını veriyor.

Holding Out Hope

Umuda Sarılmak

Herkes için değil

Metal dedektörü ile hazine aramak  kesinlikle yaygın bir hobi değil çünkü herkesin Britanya ülkesinin  Pembrokeshire şehrindeki hava koşullarına karşı koyma kararlılığı yoktur. Mike’ın yaşadığı bu özal bölge genellikle yağmurlu ve nemli bir hava yapısına sahiptir.

Not For Everyone

Herkes için değil

İnce Kusurlar

Bunun da ötesinde, bulunduğu bölgede kayda değer ilginç bir şey bulma şansı çok çok düşük. Ne de olsa genellikle bulduğu eski kuruşların pek bir değeri yok. Ancak, o gün durum değişti ve çok şanslı olduğu ortaya çıktı.

Slim Odds

Herkes için değil

Olayların Dönüşü

Kendisini dehşete düşürecek kadar şaşırtan sey, metal dedektörü ile bir şey  çıkarmak için arama yapmayı çok  sevdiği alanın, önceki hafta meydana gelen sürekli sağanak yağmurdan dolayı su dolu olduğunu keşfetmesi idi. Bu hayal kırıklığına rağmen, devam etmeye kararlı hissetti.

Turn Of Events

Olayların Dönüşü

Şans İpucu

Her zamanki gibi metal dedektörü ile aramaya çıktığında, o günün onun şanslı günü olacağına dair çok tuhaf bir his içerisinde idi . Farklı bir alana gittiğinde, değerli bir şeyin pusuda beklediğine dair tek bir ipucu bile yoktu.

Hint Of Luck

Şans İpucu

Pes Etmemek

Farklı bir alana gittiğinde, değerli bir şeyin toprağın altında  onu beklemekte olduğuna dair en ufak bir ipucu bile yoktu. Birden bugün umudunu kaybetmemeye karar verdiği ve metal dedektörü ile aramaya çıktığı için çok geçmeden minnettar ve heyecan duyacaktı.

Not Giving Up

Pes etmemek

Orada bir şey

Mike metal dedektörünün açıklayıcı bip sesini duyduğunda dedektörünü bulunduğu alanın geniş kavisi üzerinde gezdiriyordu. Etrafta yavaşça  dolaşmaya başladı ama dedektörü bip sesi çıkarmaya devam etti. Bu alışılmadık bir durumdu, bu yüzden kafası biraz karışmaya başlamıştı.

Something There

Orada bir şey

Umut Etmekten Vazgeçmek

Başlangıçta kafası karışmıştı, dolaşırken çıkan bu bip seslerinin bir şey ifade etmediğini dedektörünün yaptığı hatadan başka bir şey ifade etmediğini düşünmesine rağmen, bir şey bulma umudunu yitirmeye başlamak üzere iken içgüdüleri ona henüz bırakmamasını söyledi.

Not Giving Up Hope

Umut Etmekten Vazgeçmek

Ne olabilirdi?

Toprağın altında devasa bir şey olduğu düşüncesi dışında tek olasılık buydu. Ne olduğunu öğrenmek için yapılacak tek bir şey vardı. Merakı her dakika biraz daha artıyordu, Mike artık pes etmeyecekti. Bu hayatının en büyük günü olabilir mi?

What Could It Be

Ne olabilirdi?

Hayal Gücü Çıldırdı

Mike’ın kazmaya başlamaktan başka seçeneği yoktu; ne de olsa, yerin altında inanılmaz bir şey olma ihtimali olduğunu göz ardı edemezdi. Fikirler aklından hızla geçmeye başladı ve her tarafı  başına büyük bir şey olacağı hissi  ile titremeye başladı. 

Imagination Gone Wild

Hayal Gücü Çıldırdı

Pisliğin içinden Kazmak

Araç gereçlerin bazı parçalarını bırakması, kısa saplı küreğini dışarı çıkarması ve sonra da kazmaya başlaması gerekiyordu. Nemli ve kirli  toprağın hiç şansı yoktu ve kısa bir süre sonra toprağın derinliğinde  yuvarlak bir metal parçası buldu.

Digging Through The Dirt

Pisliğin içinden Kazmak

Derinine  Kazmak

Başlangıçta derine doğru elleri ile ıslak zemini kazdı. Sağlam bir şekilde metal parçasını kavrayana kadar ellerini kazmak için kullandı. Daha sonra toplayabileceği tüm güçle rastladığı metal parçasını  zarar vermeden çıkarmaya çalıştı. Burada ne gömülü olabilir?

Digging Deep

Derinine  Kazmak

Daha ve Daha

Metal parçasına yaklaşmıştı ama bu paslı metal parçası, onu ne kadar çıkarmaya çalışsa da pek hareket etmek istemiyor gibiydi. Mike, metal parçasına zarar vermeden bu gizemli nesnenin çevresini kazar ‘se  daha şanslı olacağına karar verdi.

More And More

Daha ve Daha

Şimdi Vazgeçemem

Metal şeyin etrafındaki toprağı temizlemeye başladığında, bu metalin aslında başka bir şeye bağlı olduğunu anladı. Bu ne olabilirdi? Bu toprağın altında, ne kadar denese de bir santim bile hareket ettiremeyecek kadar ağır olan neydi? Artık duramadı!

Can't Give Up Now

Şimdi Vazgeçemem

Gizemi Açığa Çıkarmak

Kazmaya devam etti ve çok geçmeden  başka bir bağlantı açığa çıktı ve hemen ardından üçüncü bir bağlantı daha ortaya çıktı. Farkına vardığında, vücudunun içinden bir kuvvetli bir ürperti geçtiğini hissetti. O anda neye baktığına inanamıyordu.

Uncovering The Mystery

Şimdi Vazgeçemem

Zincir Bağlantısı

Tuhaf bir nesneye daha rastlamıştı, sonuna gelmediği bu kadar açıktı. Sonu gelmeyecek gibi görünen  demir bağlantılar birbiri ardına geliyordu. Kazmaya devam edip toprağın derinliklerine indikçe her seferinde daha fazla şeyi çözdüğünü görüyordu . Acaba Neye bağlıydı?

A Chain Link

Zincir Bağlantısı

Karanlıkta Kalmak

Kazmaya devam ederken, saatler ilerledi ve  sonunda havanın karardığını ve yavaş yavaş geceye döndüğünü fark etti. Elinde el feneri olmadığını öğrenince çalışmaya devam edebilmesi için hiçbir imkanı olmadığını anladı ve içinden  küfür etti. Çok yaklaştığı gizemi  maalesef aynı gün içinde çözemedi.

Left In The Dark

Karanlıkta Kalmak

Kabuslar

Aynı gece gözlerini yumamadı, neredeyse hiç ama hiç uyuyamadı ve gördüklerini sadece ve sadece en yakın arkadaşları ile paylaştı. Mike, o paslı eski zincirle bağlantılı bulabileceği şeyler hakkında düşüncelere dalıp  kafasından birkaç teori ortaya attı.

The Stuff Of Nightmares

Kabuslar

Tehlikeli Olabilir

Acaba toprak altında bulmak üzere olduğu korkunç bir şey olabilir miydi? Mike, endişelenmeye başladı acaba benzersiz ve harika bir şey mi kazarak ortaya çıkarıyordu, yoksa başka  birinin keşfetmek istemediği bir şeyi mi ortaya çıkarmaya  başlamıştı …

It Could Be Dangerous

Tehlikeli Olabilir

Olumlu Düşünceler Düşünmek

Daha önce Pembrokeshire’ın altında yatan eski mezar mekanlarını okumuştu, ancak bu hiçbir şekilde rahatlatıcı bir düşünce değildi. Bu o mekanlardan biri olabilir miydi? Öyle olmamasını umuyordu ama neyi ortaya çıkarmak üzere olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Sinirleniyordu.

Thinking Positive Thoughts

Tehlikeli Olabilir

Korkmuş ve Sinirli

Bu yaşadığı belirsizlik onu yalnızca büyük bir korku duygusuyla doldurdu! Böylesine belirsiz bir durumda aslında daha olumlu düşünmesi gerektiğini biliyordu. Korkusunun onu bulmak üzere olduğu şeyden  uzaklaştırmasına izin vermeyecekti ama daha sonra ne olacağını görmek için de endişeliydi.

Scared And Nervous

Korkmuş ve Sinirli

Gizemler Her Yerde

Mabinogion olarak bilinen 11. yüzyıl kulaktan kulağa yayılmış olan halk masalları koleksiyonunun bilinmeyen yazarı tarafından Pembrokeshire şehri bir  büyü ve gizem ülkesi olarak tanımlanır. O bu tanımlamayı duyduğu günden beri  hiç unutmamıştı  Her şey mümkün olabilir.

Mysteries All Around

Gizemler Her Yerde

Denizle çevrili

Son kayalık Galler karakolu, Kelt Denizi ile çevrilidir,  efsane ve masallarla  doludur ve çok özel bir yeri vardır. Bu bölgede çok fazla gizem vardı ve Mike’ın bulmak üzere olduğu şeyle ilgili pek çok soru vardı.

Surrounded By The Sea

Denizle çevrili

Depoda Onun İçin Neler Vardı

Bu bölgenin çok eski  zamandan beri dünyanın en perili ve gizemli yerlerinden biri olarak bilinmesi öyle pek şaşırtıcı değil. Ancak Mike, ortaya çıkarmak üzere olduğu şeyle, ülkenin ürkütücü geçmişiyle yüz yüze gelmek üzere olduğunu bilmiyordu.

What Was In Store For Him

Depoda Onun İçin Neler Vardı

Seher Zamanında

Gün başlar başlamaz Mike kendini çoktan dışarıda buldu. Hemen bir gün önce bıraktığı kazıya, bıraktığı yerden devam etmek için hızla kazının olduğu mekana  yöneldi. O gizemli zincirin diğer ucunda ne yattığını bulması gerekiyordu, çok meraktaydı.

By Daybreak

Seher Zamanında

Yetkililerin Dahil Olması

Bu kadar uzun süre toprağın altında hangi sırlar yatıyor olabilir di? O günün ilerleyen saatlerinde ki gelişmelerin, kazı mekanına  yetkililerin gelmesine  yol açacağını düşünmedi. Olmak üzere olan olay, yapılan çalışmaya  yardım eden herkesi çok şaşırtacaktı.

Getting The Authorities Involved

Yetkililerin Dahil Olması

Tüyler ürpertici bir şey

Mike kazı alanına vardığında her şeyi bir gece önce bıraktığı gibi buldu. Bu sefer biraz dehşet duymasına rağmen kazmaya geri dönmeye hazırdı. İlerleyen saatlerde bu garip nesnenin daha fazlasını ortaya çıkardıkça bir şey fark etti.

Something Chilling

Tüyler ürpertici bir şey

Gizemi Çözmeye Yakın

Kazmaya devam ederken kürek bir müddet  sonra pürüzsüz bir yüzeye çarptı. Üzerinde birikmiş kirleri silip kahverengi ve sert bir şey bulduğunda gözlerinin fal taşı gibi açılmasına  engel olamadı. Gözleri ile gördüğü şeyin gerçek olduğuna  inanamıyordu.

Close To Solving The Mystery

Gizemi Çözmeye Yakın

Uğursuz Bulgu

Metal arama onun çok sevdiği ve yıllardır uğraştığı hobisiydi, bu yüzden bulgularıyla gelen yasaları biliyordu. Ancak, şimdiye kadar bir kez bile bulguları ile ilgili olarak yetkilileri aramak zorunda kalmamıştı.  Daha önce hiç bu durumda olmamıştı!

A Sinister Find

Uğursuz Bulgu

Kemikleri Açığa Çıkarma

Kazı, ilk başlangıçta zevkli ve eğlenceli bir yolculuktan başka bir şey değildi, ancak uzun bir çalışma sonrası kazı sonucu insan kalıntılarını bulur bulmaz kendi kapasitesinin dışına çıktığını anladı. Bu keşfin pek çok değişk isonucu olabilir …

Uncovering The Bones

Kemikleri Açığa Çıkarma

Yardıma ihtiyacı vardı

Mike elinde olan toprağın içinden çıkarıp temizlediği nesneyi inceledi ve elinde  bir dişi tuttuğunu anladığında çok çok korktu! Biraz aha açık  olmak gerekirse, elindeki bir azı dişiydi. Hemen burada bir şeylerin ters gittiğini anlayınca titredi.

He Needed Help

Yardıma ihtiyacı vardı

Yardım Almak İçin Birini Arıyor

Önce ne yapacağını bilememişti. Sonra elindeki aletlerini hemen elinden bıraktı ve hızlıca eline telefonunu aldı ve sonra hızlıca çok önemli bir numarayı çevirdi. Bu zaman zarfında elleri, parmakları sürekli titriyordu. Ancak aldığı tepki beklediği gibi değildi.

Calling Someone To Help

Yardım Almak İçin Birini Arıyor

Yetkilileri Arıyor

Mike, Telefonu eline aldığında herkesten önce Galler Ulusal Müzesi’ndeki yetkililerle temasa geçti. Aramayı yapıp, yaptığı kazı çalışmasının sonucunu anlattığında telefondaki onu dinleyen kişiler ona sadece güldüler! Onlara uzun uzun anlattığının tek bir kelimesine bile inanmadılar!

Ringing The Authorities

Yetkilileri Arıyor

Yalan söylemiyordu

Bir röportaj sırasında ona söyledikleri şey  “Arkeologların söylediği şey, daha önce bu mekanda hiç bir keşif yapılmadığı için anlattıklarıma inanmalarının imkansızdır” dedi. Simdi soru doğruyu söylediğini nasıl kanıtlayabileceği idi, konu ile ilgili ne yapabilir di?

He Wasn't Lying

Yalan söylemiyordu

Onları Nasıl İkna Edebilirsiniz

Mike’ın yetkilileri doğruyu söylediğine ikna etmesi gerekiyordu, hiç kolay olmayacağını biliyordu, bu yüzden onlara orada insan kalıntıları olduğuna inandığını ve bu inancını destekleyen bir sürü bulguları olduğunu söyledi. Bunu söyler söylemez, yetkililer hemen tavırlarını değiştirdiler.

How To Convince Them

Onları Nasıl İkna Edebilirsiniz

Dilleri Tutuldu

Sonunda ona inanan yetkililer Mike’dan onlara kazı mekanında rehberlik etmesini istediler. “Kazı mekanına vardıklarında ve kazıyı gördüklerinde yüzlerindeki ifade her şeyi anlattı,” dedi. Mike, onu ciddiye aldıkları ve ona yardım etmeye geldikleri için minnettardı.

They Were Speechless

Dilleri Tutuldu

Kazı Süreci

Resmi kazı o Haziran ayında böyle başladı. Kazıya devam eden arkeologlar, paslanmış iki demir araba tekerleği buldular. Bunun gerçekten umut verici bir keşif olduğunu doğrulamak için ihtiyaç duydukları şey buydu. Bir Kelt savaş arabası mezarıydı!

The Excavation Process

Kazı Süreci

Arkadaşlarına Övünmek

Mike gazetecilere, “İlk bulduğum parça bir Kelt at koşum takımı bağlantı parçasıydı,” dedi. “Onu bulduğumda arkadaşlarım asla bunun üstesinden gelmeyeceğimi söylediler, ancak ertesi gün geri döndüm, kazmaya devam ettim ve gerisini buldum.” Daha fazlası vardı.

Bragging To His Friends

Arkadaşlarına Övünmek

Başka Ne Vardı?

Yere yaklaşık sekiz inç derinlikte bir delik kazdıktan sonra, Mike bir broş, bronz dizgin parçaları ve bazı alet sapları gibi başka dekoratif öğeler keşfetti. Bu öğeler nelerden geldi? Her şeyin düzgün bir şekilde birleştirilmesini bekleyemezdi.

What Else Was There?

Başka Ne Vardı?

Dikkatle Girişim

Kazıda bulunan bronz parçalar hala parlak kırmızı mine ile sarılmış olmasına rağmen, tüm bu parçalar uzun süre toprak altında kalmaktan  korozyona uğrayıp yeşile dönmüştü. Değerli olup olmadıklarını bilmediği için elbette ki bu eşyalara çok dikkat etmek istedi!

Entering With Caution

Dikkatle Girişim

Uçup Gitmişti

“Bu eşi görülmemiş bir şey,” dedi, “ve arabanın altında hala üç metrelik metal anomalisi var. Başka bir araba ile giderseniz orada silahlar veya hazine bile olabilir. ” Bir hobi olarak başladığı kazının sonucunda bulduğuna kesinlikle inanamadı.

He Was Blown Away

Uçup Gitmişti

Hayalini Gerçekleştirmek

Tüm Avrupa’da bu döneme ait bir mezar arabası bulmak hiç duyulmamış bir şey değildi. Avrupa’da değişik dönemlerde kazılar yapılmıs ve çeşitli tarihi kalıntılar bulunmuştur. Ancak, onu bu kadar özel kılan, Birleşik Krallık’ta ilk buldukları gerçeğiydi.

Achieving His Dream

Hayalini Gerçekleştirmek

Bu Gerçek Hayat Mı?

Hâlâ inanamıyorum, dedi. “Açıkçası başkalarının yaptıkları kazılarda bulduklarını okudum. Onları televizyonda izledim ve her zaman düşündüm ki, benimde böyle bir şey  bulmamın bir sakıncası yok, olanlar yine de  erçeküstü ve hayat değiştirici. ” Rüya gördüğünü sandı!

Is This Real Life

Bu Gerçek Hayat Mı?

İç Güdü

Devam etti, “Bu sadece içgüdü idi. Savaş arabası mezarlıkları hakkında her şeyi okumuştum ve keşke bunları bulan ben olsam derdim, bu yüzden bunu bulmak benim için bir ayrıcalıktı. ” Artık hobisi büyük bir keşfe yol açtığına göre, kazı mekanı o zamandan beri yasal koruma altına alındı.

A Gut Feeling

İç Güdü

Cevap Aramak

Bunun yanı sıra, Mike’ın yasalara göre gerçek kazının yasal olarak başlamasından  bir gün öncesine kadar yaptığı kazıdan çıkardığı eserleri satması gerekiyordu. Yine de ne elde etti? Cevap almak istediği o kadar çok şey vardı ki.

Seeking Answers

Cevap Aramak

Kanununa Uyulması

Bunun yanı sıra, Mike’ın kendi yaptığı kazıda bulduğu tüm eserleri, resmi kazıdan bir gün önce buldukları da  dahil olmak üzere hepsini satması gerekiyordu; uğraştığı bu yasa çok katı bir yasaydı. Her neyse, ne elde etti?

Selling His Findings

Kanununa Uyulması

Bulduğu Her Şeyi Satmak

Genel olarak, kendi yaptığı kazı sırasında toplam 34 öğe keşfetti. Daha sonra bu öğeler müzeye satıldılar, ancak bu öğelere cömertçe bir karşılık aldığını duymak güzel. Elde ettiği kârı, içinde keşfettiği arazinin sahibi olan kişiyle paylaşması gerekiyordu.

Selling Everything He Found

Bulduğu Her Şeyi Satmak

Yüksek Talep Bulguları

Hazine o zamandan beri çok aranan bir ödül haline geldi! Bunun bir kanıtı olarak, Galler Ulusal Müzesi de onları arşivlere almak istedi. Mike, normal bir gün olarak başlayan şeyin sonsuza kadar hatırlayacağı bir şey olduğuna inanmıyordu.

High Demand Findings

Yüksek Talep Bulguları

Heyecan Verici Demir Çağı Keşfi

Galler Ulusal Müzesi sözcüsü, sitenin gelecekte daha büyük bir projeye dönüştürülebilecek çok heyecan verici bir Demir Çağı keşfi olduğunu söyledi. “Bulguların onemini tam olarak anlayabilmemiz için, öncelikle  alanın tam olarak kazılması ve bulgunun analizinin,yapılması gerekecek. Kazı mekanı artık yasal korumaya sahip. ” Yaz aylarında Amgueddfa Cymru ve Dyfed Arkeoloji Vakfı tarafından eserlerin bulunduğu alanın ön kazısı yapıldı ve kısmen Cadw tarafından finanse edildi. 

Exciting Iron Age Discovery

Heyecan Verici Demir Çağı Keşfi

Önemli

Bu keşif, bir zamanlar bilinmeyen bir Demir Çağı arkeolojik alanında daha önemli ve heyecan verici keşifleri ortaya çıkardı. Sözcü devam etti ve “Amgueddfa Cymru ortaklarıyla birlikte bu devam eden hazine vakası üzerinde çalışıyor ve daha fazla araştırma için ayrıntılı ve tamamen finanse edilmiş bir teklif geliştiriyor. Yerel topluluklara tarih öncesi geçmişleriyle ilgili yeni hikayelerin ortaya çıkarılmasına dahil olma fırsatları sunmak için daha geniş bir müze projesinin geliştirilmesi amaçlanıyor. “

Significant

Önemli

Nadir fırsat

Milford Haven’dan Mike, bulduğu şeyin ne kadar inanılmaz olduğunu biliyordu ve şöyle diyordu: “Onu bu iyi durumda bulmak nadirdir – herhangi bir durumda bulmak nadirdir.” Açıkçası, konu hakkında kapsamlı bir araştırma yaptı ve bu keşfi hafife almadı.

Rare Opportunity

Nadir fırsat

Devam Eden Hazine

Bir başka ortak açıklamada şöyle devam etti: “Bunlar şu anda Galler’de devam eden bir hazine davasının konusu.” Eserlerin bulunduğu alanın ön kazısı Amgueddfa Cymru ve Dyfed Archaeological Vakfı tarafından yaz boyunca birlikte gerçekleştirildi ve kısmen Cadw tarafından finanse edildi.

Ongoing Treasure

Devam Eden Hazine

Genç Meraklı

Mike, 12 yaşında babasından Noel hediyesi olarak bir metal detektörü aldığından beri bir metal dedektöristi oldu. O zamandan beri hayatının büyük bir parçası haline geldi. Bu nedenle Mike, bu inanılmaz bulguyu, felç sonrası palyatif bakım gören 79 yaşındaki babası John Smith’e adadı.

Young Enthusiast

Genç Meraklı

Antik Keşif

Şu yorumla kayda geçti: “Bunların önemini hemen anladım … Savaş arabası mezarlıkları hakkında her şeyi okudum ve sadece bulanın ben olmasını diledim, bu yüzden bunu bulmak bir ayrıcalıktı.” Arabanın yaklaşık 2.500 yaşında olduğuna inanılıyor. Ancak insan kalıntıları bulamadılar.

The Ancient Discovery

Antik Keşif

Eski Gelenekler

Kazı sırasında bulunan arabayla birlikte bir kraliçe mi yoksa bir reis mi gömüldüğüne dair hala birçok varsayım var. Kazı sırasında bir diş bulundu ve bulunan bu dişin araba ile  birlikte gömülü olduğuna inandıkları bir ata ait olduğu düşünülüyor.

Old Traditions

Eski Gelenekler

Gömülü Tekerlekler

Şimdiye kadar bilinen arkeolojik bilgilere göre Demir Çağı’nın yüksek rütbeli şefleri normalde atları, savaş arabaları, çivileri ve silahlarıyla gömülürlerdi. Yapılan kazı sırasında, bir dizi araba tekerleğinin tepelerini buldular. Mike, “Çoğunlukla tekerlekler düz bir şekilde yerleştirildi,” dedi.

Buried Wheels

Gömülü Tekerlekler

İnançsız

Ama bu araba  sağlam gömülmüş görünüyordu. Bu yüzden İçinde reisi ya da kraliçe oturmuş olabileceği düşünülüyor. Genellikle üzerinde bir höyük olurdu ama o gitti , bulunamadı. ” Başlattığı bu kazı yardımı ile yaptığı inanılmaz keşifle hâlâ inanmıyordu.

In Disbelief

İnançsız

Doğrudan Bilim Kurgu

Kazının yapıldığı mekanın çevresinde yöresel halkın erişimini kısıtlamak için bölgeyi karantinaya aldıktan sonra, tarla üzerinde doğrudan yere nüfuz eden bir radar çalıştırdılar. Buldukları şey, bu yapılanın bir bilim kurgu romanı veya filmi olduğunu düşünmenizi sağlar!

Straight Out Of Sci-Fi

Doğrudan Bilim Kurgu

Teknoloji

Yapılan anket çalışması, oldukça karmaşık jeofizik teknolojilerin kullanımını içeriyordu.Yapılan bu çalışma dünyanın çok altındaki yapının haritalarını çıkarmalarına izin verdi. Kazının yapıldığı alanın  çevresinde 12 metrelik dairesel bir toprak hafriyat olan halka bir hendek buldular.

Technology

Teknoloji

Daha Halka Hendekler

Ayrıca halka hendeklerde bulunan iki mezar daha buldular. Bundan kısa bir süre sonra, bir duvar kompleksi ve diğer benzer özellikler keşfettiler. Bu, araştırmacıları bunun uzun süredir gizli kalan bir Kelt yerleşimi olduğuna ikna etti! “Gerçek alan çok büyük ve sadece bu alanın köşesinde. Ancak yerleşim aynı zamanda yakınlardaki diğer tarlalara da gidiyor ”dedi Mike.

More Ring Ditches

Daha Halka Hendekler

Nasıl Gidilir

Adam Gwilt, müzedeki tarih öncesi arkeolojinin baş küratörüdür. Açıklamasında şunları söylemiştir : “Bu savaş arabası parçaları, Demir Çağı halkları, yaşam tarzlarını ve kimliklerini savundukları için zamanın bazı tarihi olaylarına tanık olmuş olabilir …”

How To Go About It

Nasıl Gidilir

Sırada Ne Var

“… Genişleyen bir Roma imparatorluğu karşısında. Bunun gibi bir şey çok fazla organizasyon ve finansman gerektirdiğinden, devam eden bir araştırma yapmak ve gerekenleri bir araya getirmek için birkaç iş ortağıyla birlikte çalışıyoruz. ” Mike bulduğu şeyle çok gurur duyuyordu ve Adam Gwilt de buna inanamıyordu. Peki sırada ne var?

190521794.jpg.gallery

Nasıl Gidilir

Devam eden bir çalışma

“Bunun gibi bir şey çok fazla organizasyon ve finansman gerektirdiğinden, devam eden bir araştırma yapmak için gerekenleri bir araya getirmek için birkaç ortakla birlikte çalışıyoruz” dedi. Herkesin yanıtını duymak istediği bir soru daha vardı. Değeri ne kadardı?

A Work In Progress

Nasıl Gidilir

Demir Çağı’ndan

Mike Smith, “Kesinlikle altı veya yedi rakamdan bahsediyorsun,” diye tahminde bulundu. “Şimdiye kadar bir metal dedektörü tarafından keşfedilmiş bir araba olmadığı gibi, şimdiye kadarki en büyük metal algılama bulgusundan bahsediyoruz. Çeşitli istifler bulundu ama asla böyle bir şey olmadı. ” Yaptığı keşif için 1 milyon sterlin kadar net kazanmayı beklediği gerçeğine dair bir kıskançlık hissettiğimizi söylemeliyiz. Whoa.

From The Iron Age

Nasıl Gidilir

Keltler

Geriye kalan bir soru şudur: Keltler kimdir? Görünüşe göre cevap pek basit değil. Keltler, Orta Avrupa’da ortaya çıkan bir kabileler topluluğudur. Benzer bir dili, dini inançları, gelenekleri ve kültürü paylaştılar. Kelt kültürünün MÖ 1200 gibi erken bir tarihte gelişmeye başladığına inanılır. Zamanla Keltler, İspanya, Fransa, İrlanda ve İngiltere dahil olmak üzere Batı Avrupa’ya yayıldı. Bugüne kadar mirasları, dil ve kültürler izlerinin hala mevcut olduğu ülkeler  İrlanda ve Büyük Britanya’dır. .

The Celts

Keltler

Erken Belgeleme

Keltlerin tespit edilebilen ilk belgeleri Milattan Önce yedinci veya sekizinci yüzyıla kadar dayanmaktadır. O dönemler de, Roma İmparatorluğu güney Avrupa’nın büyük bir bölümünü yönetiyordu ve Roma İmparatorluğu  Keltlerden barbar anlamına gelen “Galli” olarak söz ediyordu.

Early Documentation

Erken Belgeleme

Yanlış inanç

Romalıların inancına yanı sıra, Keltler (sert bir “c” sesi veya “k” sesiyle telaffuz edilir) gerçek barbarlardan başka bir şey değildi. Kültürlerinin ve dillerinin birçok yönü yüzyıllar boyunca ve hatta bu güne kadar hayatta kalmayı başardılar.

False Belief

Yanlış inanç

Araziler

Keltler, günümüz İrlanda ve İngiltere de dahil olmak üzere, MÖ üçüncü yüzyılda Alp dağlarının kuzeyindeki Avrupa kıtasının çoğunu kontrol etti. Avrupa’nın batı kıyısındaki bu adalar, Roma İmparatorluğu Avrupa kıtasında genişlerken Kelt kültürünün hayatta kalmasına ve gelişmesine izin veren adalardır. M.Ö. 1. yüzyılda Jül Sezar’ın hükümdarlığından başlayarak, Romalılar Keltlere yeniden askeri bir operasyon başlattılar. Romalılar binlerce kişi tarafından Keltleri öldürdüler ve Avrupa’nın birçok yerinde kültürlerini yok ettiler.

Lands

Araziler

Uzun Ömürlü Gelenekler

Roma İmparatorluğu orduları bu süre zarfında Britanya’yı işgal etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. Başarısızlıkları sayesinde Kelt halkı orada bir vatan kurmayı başardı. Sonuç olarak, kültürel geleneklerinin çoğu bugün bile İrlanda, İskoçya ve Galler’de hala belirgindir.

Long Lasting Traditions

Uzun Ömürlü Gelenekler

İzolasyon

Günümüz Fransa’sının kuzeybatı köşesindeki bölge olan Brittany, İngilizler ve Galyalılar tarafından yerleştirildi. Kelt geleneği, Fransa’nın geri kalanından izole edildiği için bu bölgede hayatta kaldı ve birçok festival ve etkinlik kökenlerini Kelt zamanlarına kadar geri götürdü. Birçok Fransız “Breton” da saç tokası (“dantelden şapkalar” anlamına gelir) adı verilen geleneksel Kelt şapkaları takmaktadır ve bölge sakinlerinin yaklaşık dörtte biri Galce’ye benzeyen bir Kelt dili olan Breton’u konuşmaktadır.

Isolation

İzolasyon

Fethetmek

Sezar’ın Britanya’yı işgalinin başarılı olmamasına rağmen Romalılar, Sezar’ın MS 1. yüzyılda öldürülmesinin ardından Britanya’ya karşı başarılı bir saldırı gerçekleştirdi. Bu, adadaki İngilizleri batıda Galler’e, Cornwall ve kuzeyi İskoçya’ya itti. Görünüşe göre, Romalılar aslında Hadrian Duvarı’nı MS 120’de İngiltere ve İskoçya arasındaki sınırın yakınında inşa ettiler. Duvarın amacı Romalı yerleşimcileri kuzeye kaçan Keltlerden korumaktı.

Conquer

Fethetmek

Galce

Galce’nin ana dili olan Galce, Keltler tarafından Cymru olarak adlandırılan Galler’de, bugün hala bölgede yaygın olarak konuşulan bir Kelt dilidir. Cornwall’da pek çok bölge sakini hala Galce ve Breton’a benzeyen Kernevekçe konuşuyor.

Welsh

Galce

İskoç Galcesi

İskoçya’da, azınlık olmasına rağmen Kelt dili İskoç Galcesi konuşulmaktadır ve BBC’nin (British Broadcasting Corporation) yerel bağlı kuruluşu, bölgenin Kelt adı olan BBC Alba olarak bilinir. Doğal olarak, İskoçya’nın en iyi bilinen müzik aleti olan gayda, Kelt köklerine kadar da izlenebilir.

Scots Gaelic

İskoç Galcesi

Başarısız

Yüzyılda Romalıların elinden şimdi ki İngiltere’yi alan Anglosaksonlar, deneseler de İrlanda’yı başarılı bir şekilde istila edemediler. Bu nedenle Kelt kabileleri, yani Galyalılar ve İrlandalılar hayatta kalabilmek için oraya yerleşebildiler ve kültürlerinin gelişmesine izin verdiler.

Unsuccessful

Başarısız

Misyonerlik

432’de Hristiyanlık, Aziz Patrick ile İrlanda’ya geldiğinde, birçok Kelt geleneği “yeni” dine dahil edildi. Aslında, bazı tarihçiler tarafından Katolikliğin, Galyalıların dini lideri Druidlerin toplu katliamından sonra adada egemen din olarak hakim olmasının ana nedenlerinden biri olduğu söyleniyor.

Christianization

Misyonerlik

Yonca

Yine de, Hıristiyanlığın yeni keşfedilen şöhretine rağmen, Kelt kültürünün izleri hala var. Örneğin, İrlanda’nın ulusal sembolü olan yonca (yeşil, üç uçlu bir yaprak) Katolik geleneğinin “Kutsal Üçlüsü” nü temsil eder – Baba (Tanrı), Oğul (İsa Mesih) ve Kutsal Ruh.

The Shamrock

Yonca

Galce

Üstüne üstlük, Kelt haçı bölgenin Katolik haçı üzerindeki benzersiz yaklaşımını temsil ediyor. Buna ek olarak, birçok Kelt folklor hikayesi hala İrlanda’da anlatılmaktadır. Galce gibi İrlanda dili  Galce bir Kelt dilidir. Çoğunlukla, Galce, 19. yüzyılda İngilizler İrlanda’yı kolonize ettiğinde ortadan kayboldu, ancak dil hala ülkenin batı kesiminde konuşuluyor.

Gaelic

Galce

Galyalılar

Demir Çağı boyunca batı-orta Avrupa’nın bir bölümünü işgal eden bir Kelt grubu Galyalılardı. Düşmanlarının kafalarını kesip herkesin görmesi için atlarına asan korkunç savaşçılardı. Bazıları, savaşa girdiklerinde düşmanlarını korkutmak için düşmüş düşmanların kafalarını kalkanlarına bağlayacak kadar ileri gidecekti.

The Gauls

Galyalılar

Ruhun Anahtarı

Keltler, kafanın ruhun anahtarı olduğuna ve öbür dünya ile iletişim kurmanın bir yolunu temsil ettiğine dair çok güçlü bir inanca sahipti. Bir tarihçinin yazdığına göre , Galyalıların uzun, açık tenli, açık renkli ve açık gözlü bir halktı.

Key To The Soul

Ruhun Anahtarı

Reklam