Bazı Günlük Ev Eşyaları Kullanımı Hakkında Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Özellikler!

Yayinlanma tarihi 02/02/2021
Reklam

Bozuk paralar, fincanlar, palto askıları ve eski TV antenlerindeki çıkıntıların ortak noktaları nelerdir? Her şeyden önce, günlük ev eşyalarıdır! İkincisi, önceden hiç fark etmediğiniz özellikleri oluşu. Biraz kurcaladıktan sonra bu şeylerin evde ve etrafındaki sinir bozucu küçük sorunları çözeceğini göreceksiniz!
Bu ipuçlarını ve püf noktalarını duyduğunuzda Target ve Home Depot gibi ev eşyası mağazalarına kadar gitmeniz gerekmeyecek! Hayatı nasıl çok daha kolay hale getirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bazı Günlük Ev Eşyaları Kullanımı Hakkında Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Özellikler!

Bazı Günlük Ev Eşyaları Kullanımı Hakkında Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Özellikler!

Şarap Şişesi

Birçok insan bir veya iki kadeh şarap içmeyi çok seviyor! Şarap severlerdenseniz, şişenin alt kısmında bir göçük olduğunu er ya da geç fark etmiş olabilirsiniz. Başka bir şey yapmadan önce bunun şişe dibi (punt) veya “kick-up” olarak adlandırıldığını bilmeniz gerekir. Şişeyi, rüzgâr dartı nedeniyle kırılmasını veya düşmesini önlemek için daha dengeli hale getirir. Bu, şişeyi köpüklü şarap, şampanya ve benzeri bir tutum için de güçlendiriyor. Bu göçük şarabı eklemeden önce daha kolay buhar dağılımı sağlar.

Şarap Şişesi

Şarap Şişesi

Gömlek Askısı

Tişört askılarının yalnızca tişörtlerde olmadığını biliyor muydunuz? Aslında güzel, yakalı gömleklerde de mevcuttur. Bu, kökleri Donanma’da görev alanlara dayanan bir eklentidir. Denizde seyir halindeyken, çok fazla dolap alanınız olmaz. Bundan dolayı denizciler, giysilerini çengellere asıyorlar! 60’lı yıllarda üniversite öğrencileri spor salonuna gittiklerinde düzenli tutmak adına bu askıları kullandılar. Bu günlerde gömleğin sınıfını ve kalitesini göstermek için genellikle bilindik markalar tarafından hala kullanılıyor.

Gömlek Askısı

Gömlek Askısı

Gaz Göstergesi

Araba kullanıyorsanız bunu zaten biliyor olabilirsiniz. 2010’den itibaren üretilen hemen hemen her aracın gaz göstergesinin yanında, sola veya sağa bakan bir ok vardır! Bu, sürücüye aracın gaz kapağının hangi tarafında olduğunu hatırlatmanın bir yoludur. Aracı uzun bir süredir kullanıyorsanız bu çok yararlı bir bilgi olmayabilir. Ancak, yeni bir araç veya kiralık araç kullandığınızda bu özellik işinize yarayabilir. Oldukça mantıklı ve güzel bir özellik!

Gaz Göstergesi

Gaz Göstergesi

Kömür Havayı Temizler ve Kokuları Giderir

Aktif bambu kömürü çevrenizdeki iyi mağazalardan satın alabilirsiniz. Kokuları gidermek ve bölgeyi temizlemek için mükemmeldir. Böylece evinizde pahalı hava temizleyicilerini kullanmanız gerekmez! Bunun dışında, bu özel kömür türünün alerjenleri ve bakterileri ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Parçaları sadece gözenekli çantalara yerleştirdikten sonra pis kokulu alanlarda bırakmanız yeterlidir. Uzun süredir piyasada bulunan bu ürünlerin BreathGreen Charcoal Torbaları gibi birçok satıcısı vardır!

Kömür Havayı Temizler Ve Kokuları Giderir

Kömür Havayı Temizler Ve Kokuları Giderir

Rasgele Jean Düğmeleri

Kot pantolonu seviyor musunuz? Kot pantolonlarının en büyük hayranı olsanız bile pantolonun üzerindeki ekstra düğmelerin ne işe yaradığı konusunda hala bir fikriniz olmadığına dair bahse gireriz. Garip göründükleri kesin, ancak oradaki önemlerini kimse bilmiyor! Adı perçin olan bu düğmelerin amacı dikişlerin açılmasını ve yıpranmasını önlemek. Bu düğmeler tamamen stratejik olarak eklenmiştir. Kot pantolonlarında bulunan düğmelerin Levis Strauss tarafından patentinin satın alındığını biliyor muydunuz? 1829’de madencilerin kot pantolonlarının ne kadar kolay yırtıldığından şikâyet edince bu fikri icat etti.

Rasgele Jean Düğmeleri

Rasgele Jean Düğmeleri

Yeni Giysilerdeki Ekstra Kumaş

Satın aldığınız yeni giysilerle birlikte gelen küçük ve ekstra kumaşları hiç gördünüz mü? Çoğu insan bunun sadece yırtıklar için kullanıldığını düşünür ancak başka bir şey için de geçerlidir. Bu kumaş parçasını önceden yıkamanız hangi derecede yıkamanın en mantıklı olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Ne de olsa, yıkamada nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz bir giysiyi yıkamak akıllıca bir fikir değildir.

Yeni Giysilerdeki Ekstra Kumaş

Yeni Giysilerdeki Ekstra Kumaş

Tencere Tutma Yeri Delikleri

Yemekleri sadece ihtiyaçlarınızı karşılaması için pişiriyorsanız, tencere ve tavaların tutma yerinde bulunan deliklerin ne işe yaradığını muhtemelen bilmiyorsunuzdur. Bu delikler, kaşıkları yıkadıktan sonra, sorunsuz bir şekilde kurumalarını sağlamak için harika bir yoldur. Şefler bu deliği karıştırma kaşığını ve diğer mutfak aletlerini tutmak için kullanma eğilimindedir. Eğer bize sorarsanız, kulağa çok rahat ve hijyenik geliyor.

Tencere Tutma Yeri Delikleri

Tencere Tutma Yeri Delikleri

Kış Şapkası Ponponu

Kış mevsimi yaklaştığında başını rahat ve sıcak tutmayan pek çok insan görülüyor. Şapkalar bu sorunu çözmenin iyi bir yoludur. Ancak, bazılarındaki ponponların ne için olduğunu merak etmeye başlayabilirsiniz. Bu özelliğin kökleri İskandinavya’da! Dikme işlemi sırasında dikişleri toplamak için eklenmişlerdir. O zamandan bu yana başka malzemeler kullanılsa da bu sevimli küçük özellik kullanılmaya devam ediyor.

Kış Şapkası Ponponu

Kış Şapkası Ponponu

Uçak Penceresi Delikleri

Uçak penceresinde küçük bir delik olduğunu ilk fark ettiğinizde sizlerin de endişelendiğinizi tahmin ediyoruz! Rahatlayın, bir noktada herkes o stresi yaşamıştır. Peki bu delikler neden var? Bunlara havalandırma delikleri denir. Araç yükseldikçe düzlemin dış bölmelerinin basınç farkını yönetmesini sağlar. Kabinin tüm süre boyunca güvenli ve rahat bir seviyede kalmasını sağlar. Dış bölmede herhangi bir sorun yaşanırsa, hava kaçağı olması gerekir.

Uçak Penceresi Delikleri

Uçak Penceresi Delikleri

Mikrodalga Fırın

Mikrodalgaya daha önce çok yakından baktınız mı? Kapısındaki siyah rendesini fark etmek için yakından ve dikkatlice incelemeniz gerekir. Buna Faraday SHIELD adı verilir. Mikrodalgadaki elektromanyetik alanların kaçmasını önler, böylece güvende olabilirsiniz! Sadece tehlikede olmamakla, bir de yemeğinizin pişmeyeceğini sadece ısınacağını bilin.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga Fırın

Golf Toplarındaki Çukurlar

Gerçek şu ki golf topları yuvarlak değildir. Yüzeylerindeki tüm çukurları tanımak için yapmanız gereken tek şey daha yakından incelemektir. Golfçüler eski topların, tümsekleri ve çentikleri olan topların daha uzun mesafelerde seyahat ettiğini fark ettiler. Bu çukurlar türbülans oluşturur ve sürtünmeyi azaltır.

Golf Toplarındaki Çukurlar

Golf Toplarındaki Çukurlar

Uzun Şişe Başları

Belki de yetişkin içeceklerinin uzun bir başa sahip olduğunu fark ettiniz mi? Bu uzun şekil, bira şişelerini daha uzun süre rahatça tutmanızı sağlar. Bunun yanı sıra, herhangi bir sorun olmadan bardağa veya fincana boşaltmanızı da sağlar. Filtrelenmemiş biralar, genellikle tortuları yakalamak için daha büyük boyunlu uzun boyunlu şişeler kullanır. Bunun dışında uzun boyunlar konteynıra dağıtmaya yardımcı olur!

Uzun Şişe Başları

Uzun Şişe Başları

Teneke Kutular

Sürekli bir içecek içildiğinden, çoğu kişinin farklı içecek kutularının neleri yapabileceğini bildiğinden eminiz. Şişeleri açmaya yarayan küçük metal parçası genellikle kırılıp şişenin içine düşer. Buda oldukça can sıkıcı olur. O açmak için tasarlanan parçanın aslında pipetleri tutturmak için olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde, doğrudan içmeyi kolaylaştırmak için ağız kısmı genişletilmiştir. Bundan dolayı pipetle içmek artık alışılmadık bir durumdur!

Teneke Kutular

Teneke Kutular

Paket Yemek Kutuları

Çin yemekleri, yemek hazırlamak için çok yorgun olduğumuz günlerde bizi kurtarmak adına çok işe yarar. Aynı zamanda tabak kirletmeden yiyebileceğinizi musunuz? Aslında, yemek kutuları düz olarak tasarlanmıştır çünkü plaka olarak da işlev görmeleri amaçlanmıştır! Kutuyu düzleştirmek için öncesinde yemeğinizi içinden çıkarmanıza gerek bile yoktur.

Paket Yemek Kutuları

Paket Yemek Kutuları

Klavyede Çıkıntılar

Bilgisayar klavyenizdeki F ve J tuşlarında küçük çizgileri fark ettiniz mi? Neden bu noktalara kurduklarını tahmin etmenizi istiyoruz. Görünüşe göre, aşağı bakmasa bile insanların ellerinin klavyenin neresinde olduğunu bilmeleri için bu çıkıntılar tasarlanmış! Yazarken, sağ işaret parmağı J’ye, sol işaret parmağı F’ye isabet etmelidir. Gözle kontrol etmek yerine, çıkıntıları hissedebilirsiniz!

Klavyede Çıkıntılar

Klavyede Çıkıntılar

Kalem Kapak Delikleri

Kalem kapağınızda bir delik olduğunu fark ettikten sonra kalem kapağınızla ilgili bir sorun olduğunu düşündünüz mü? Endişelenmeyin, bu tasarım bilinçli yapıldı. Bir yetişkin veya çocuk tarafından yutulması halinde havanın serbestçe akması için eklenmiştir. Açıklaması her ne kadar kulağa garip gelse de oldukça mantıklı. Neden mi? Sonuçta, kalem kapaklarını ısırmak ve ağızlarına koymaktan keyif alan çok sayıda insan var!

Kalem Kapak Delikleri

Kalem Kapak Delikleri

iPhone Kamera Deliği

iPhone’unuz var mı? Öyleyse, selfie çekerken kamera lensinin hemen yanında küçük bir delik olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Hayır, bu bir casus kamera değil, bu bir mikrofon! iPhone 5’ten sonra şirketin tüm akıllı telefonlarını üç mikrofon olacak şekilde tasarlanmıştır. Biri alt kenarda, diğeri hoparlörün altında, sonuncusu da lensin yanında yer alır. Bu şekilde, hiç ses kaydı sorunu yaşamayabilirsiniz.

IPhone Kamera Deliği

IPhone Kamera Deliği

Firkete Tokaların Zikzak Tarafı

Firkete tokalarının iki tarafı vardır: dalgalı ve düz. Genellikle insanlar bunları, dalgalı kısmın saç derisine bakacak şekilde kullanırlar. Bu daha havalı görünse de tek amacı dış görünüş değil! Zikzaklar, onu her yerde güvende tutar ve gün boyunca yerinde durmasını sağlar. Böylece firkete tokaları saçların üzerinde tutmak daha kolaydır.

Firkete Tokaların Zikzak Tarafı

Firkete Tokaların Zikzak Tarafı

Kablo Silindirleri

Kabloların ucuna doğru silindir benzeri topakların ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bunlara ferrit çokları veya çekirdekleri adı verilir! Yüksek frekanslı elektromanyetik paraziti önleyen manyetik demir oksit ile birlikte tasarlanmıştır. Telefonunuz hoparlöre çok yakınsa aramanız garip seslerle kesilebilir. Bu silindirler bunları önler.

Kablo Silindirleri

Kablo Silindirleri

Apple Güç Kablosu Kanatları

MacBook’unuz var mı? Eğer ‘evet’ dediyseniz, muhtemelen her zaman kablo üzerinde kanatlar görürsünüz. Ne için olduklarını bilmiyorsanız endişelenmeyin! Birçok kişi ne işe yaradığını bilmez. Görünüşe göre, kabloları yukarı çevirmek ve kanatların etrafına sarmak, hiçbir şey engel olamayacakken şarj etmeyi ve düzgünde sarmanızı kolaylaştırıyor. Bu, karışıklığı sevmezseniz diye harika bir özelliktir.

Apple Güç Kablosu Kanatları

Apple Güç Kablosu Kanatları

Silgi Üzerindeki Mavi Parça

Bu silgiler çocukluk anılarımızda oldukça büyük bir rol oynuyor! Peki yine de neden üç farklı rengi vardır? Geçmişte insanlar, mavi kalem mürekkebini silebileceğini söylemişti ancak bu sadece bir söylenti. Gerçek şu ki bu parça güçlü ve kalın kâğıt içindir. Sanatçılar özel kâğıt kullandıklarında ve yaprağı ya da dizüstü kâğıdı kullandıklarında bunu faydalı bulurlar. Çocukluğunuzun en büyük gizemini çözdük!

Silgi Üzerindeki Mavi Parça

Silgi Üzerindeki Mavi Parça

Sırt Çantalarındaki Kare Yamalar

Sizce de birçok sırt çantasındaki kare yamalar havalı görünüyor mu? Bu konu hakkında sizinle tartışmayacağız, ama bunların amacının sadece tasarım olmadığını bilmeniz gerekir. Bu kare veya “domuz burnu” ekstra ekipman taşımak için kullanılabilir! İpli kablolar, çantanıza sığmayan nesneleri asabilmeniz için sarılabilir. Kamp kuruyorsanız, bu harika özelliği öğrenmekten mutluluk duyacaksınız.

Sırt Çantalarındaki Kare Yamalar

Sırt Çantalarındaki Kare Yamalar

Renkli Dondurma Kepçeleri

Dondurma kaşıklarının farklı renklere sahip olmasının bir nedeni olabileceğini düşünmüş müydünüz? Her renk aslında farklı bir kepçe boyutunu temsil eder! Burada, çoğu dondurma bardağa kaç tanesinin sığabileceğine bağlı olarak bir düzine kepçe boyutu vardır. Parlak renkler yalnızca gösterişe yaramaz, aynı zamanda çok kullanışlıdır!

Sırt Çantalarındaki Kare Yamalar

Sırt Çantalarındaki Kare Yamalar

Kapı Kolları İçin Pirinç Kaplama

Ayrıntıları yakalama konusunda çok iyi olsanız bile, kapı kollarının genellikle pirinçten yapıldığını fark etmemiş olabilirsiniz. Neden mi? Görünüşe göre, pirinç yüzeyler bakterilere karşı daha fazla direnç gösterir. Çok sayıda insan bu nesneye dokunduğundan bu çok önemlidir.

Kapı Kolları İçin Pirinç Kaplama

Kapı Kolları İçin Pirinç Kaplama

Reklam