Terk Edilmiş Olan Evden Çıkan Koku Çoğalınca Polisi Aradılar

Yayinlanma tarihi 10/12/2020
Reklam

Uzun ve sabırlı bir bekleyişten sonra aynı zamanda da haklı bir sebepten dolayı, Madagaskar’daki bu evin komşuları, evi yetkililere ihbar etmişlerdir. Yan evde yaşayan ailenin, bu terk edilmiş evden sürekli güçlü ve tuhaf bir koku aldıklarını, ancak kokunun sebebinin ne olabileceğine dair hiçbir fikirleri olmadığını belirttiler. Bu evde yolunda gitmeyen bir şey olduğu açık ve netti. Bu kokuşmuş durumla ilgisi olan hiç kimse, bu evde neler yaşandığını hiçbir şekilde öngürememiştir.

Bu Mahalledeki Kötü Koku Nereden Geliyordu?

Mahallede herhangi bir evden kötü bir koku yayılmaya başladığı halde ne yapardınız? Madagaskar ülkesinde olan bir mahalledeki ev sakinleri, bu evin terkedilmiş olduğuna inanmaya başlamışlardı fakat, buradaki vaziyet gözüktüğü kadar basit değildi.

Screenshot 1

Bu Mahalledeki Kötü Koku Nereden Geliyordu?

 

Koku, Boğucu Bir Şekildeydi

Koku öyle ağır bir hale geldi ki mahalle içerisinde yaşayan ev sahipleri zaman geçtikçe kendilerini boğuluyormuş gibi hissetmeye başladılar. Hiç kimsenin yaşamadığı, terk edilmiş bir evden nasıl olurda böyle ağır bir koku yayılabileceğine kimse inanamıyordu?

Screenshot 4

Koku, Boğucu Bir Şekildeydi

Kokunun Kaynağı Keşfedildi

İlk zamanlarda mahalle sakinleri, kokunun nereden geldiğini tam olarak belirleyemiyorlardı. Bir süreliğine, koku yokmuş gibi davranmaya özen gösterdiler. Ne de olsa eninde sonunda koku yok olacaktı, değil mi? Ne yazık ki, bu olmadı ve tabii ki, komşular birbirlerini suçlamak istemediler. Bu, vaziyeti daha da kötüleştirdi. Sonunda, kokunun kaynağının bölgedeki terk edilmiş evden geldiği sonucuna varıldı. Artık bu noktada, alınması gereken bir takım kararların olması gerektiğini biliyorlardı.

They Figured It Out

Koku, Boğucu Bir Şekildeydi

Komşular Şaşkınlardı

Herkes evin terk edilmiş olduğu izlenimine kapılsa da eve girip çıkan insanların olduğu görülmüş zaman içerisinde. Mahalle sakinleri, bu insanların, bu korkunç kokulu eve yaklaşmaktan çekinmediklerine inanamadılar. İçeri girmeye bile nasıl tahammül edebildiler?

The Neighbors Were Confused

Komşular Şaşkınlardı

Sadece Başlangıçtı

Sakinler, zamanla kokuya neyin sebep olabileceğini de merak etmeye başladılar. İnsanların yararına, uzun bir süreden sonra koku yok oldu. Kokunun bir daha geri geleceğine kimse inanmıyordu ama, yanılıyorlardı. Sonunda bittiğini düşündüler… gerçek şu ki, bu olay daha yeni başlıyordu.

Screenshot 10

Bu Sadece Başlangıçtı

Kokunun Geri Dönüşü

Herkes artık bu kötü koku hakkında endişelenmek zorunda olmadığını varsaydı, ama sonra koku geri geldi! Komşular bir araya gelerek ne yapmaları gerektiğini tartıştılar. Görüşme zamanında, artık herkes kokunun gerçekten o terk edilmiş evden geldiği sonucuna varıldı. Kendi kendilerine evin içerisine girmenin mümkün olmayacağını biliyorlardı.

Kokunun Geri Dönüşü

Destek Çağırıldı

Komşuların aldıkları bir sonraki adım ise, yetkililer ile temasa geçmek oldu. Memurlara, kokunun artık ne kadar büyük bir sorun haline geldiğini açıkladılar. Açıklamaları dinledikten sonra, polis memurların kokunun kaynağının ne olabileceği hakkında birkaç teorileri vardı.

The Return Of The Stench

Destek Çağırıldı

Araştırma Zamanı Geldi Artık

Polis memurları, alınan şikayet üzerüne terk edilmiş olduğuna inanılan evde, bir soruşturma başlatmaya karar verdiler. Bir taıkm komşunun yardımı ile, bölgeyi daha iyi tanımaya başladılar. Evin içinde ne bulacakları hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Memurlar, ne keşfedeceklerinden emin olmadıkları için gerekli önlemleri almaları önem taşıyordu. Ters giden bir şey olma durumda, beraberlerinde uzman bir ekip vardı. Ekip içerisinde bir vahşi yaşam uzmanı ve bir adli tıp ekip uzmanı vardı.

Time To Investigate

Araştırma Zamanı Geldi Artık

Vahşi Yaşam Komitesi Üyeleri

Vahşi Yaşam Komitesi üyesi olan Soary Randrianjafizanakai, yetkililer tarafından terk edilmiş evi araştırmaya yardım amaçlı atanmıştır. Komite departmanı, genelde bu duruma benzer koku şikayetlerinde yardım eder. Randrianjafizanakai ise ajansın başkanıdır ayını zamanda. Hikayenin ne olduğunu duyduğunda kendisi gelip bu durumu araştırmak istemiştir. Kendiside aynı bölgede yaşadığından konuya olan ilgisi özeldi. Onları neyin beklediğine dair ürpertici bir süphesi vardı zaten. Ancak, tanısının ne kadar yanlış olduğunun bilgisin sahip değildi.

The Wildlife Committee Members

Vahşi Yaşam Komitesi Üyeleri

Toliara’ya Hoşgeldiniz

Evin bulunduğu şehrin ismi Toliara idi. Şehir, Doğu Afrika’da bulunan ülkenin Güney Doğu bölgesinde yer alıyor. Evin bulunduğu kasaba ise çok güzel ve barış dolu olduğu düşünülür. Kumsallarına bakıldığında da kesinlikle cennet havası veriyor insana.

Welcome To Toliara

Toliara’ya Hoşgeldiniz

Böyle bir Hile Söz Konusu Olamaz

Genelde kasaba sakinler, herhangi bir gerginlik yaratmadan birlikte yaşamayı başarıyorlar. Şehir o kadar iyi bir üne sahip ki, polis memurları bile bu durumda böyle bir fesatlığın olacağına inanamadılar. Randrianjafizanakai’nin çağırılmasının da nedeni buydu. Ne de olsa hayvanlarla ilgili olabilirdi bu rahatsızlığın sebebi.

Screenshot 3

Böyle bir Hile Söz Konusu Olamaz

Fazla Deneyime Sahip Olan Ajans

Çevre Bilim Ajansı, uzun süre var olan bir kurumdur. Kurum, hayvanların bulunduğu birçok olağandışı araştırmalara tanık olmuştur. İçler acısı durumda olan kedilerden en yırtıcı hayvanları içeren vakalar ile ilgilenmişlerdir. Bu seferki durum ne olacaktı acaba?

Screenshot 1

Fazla Deneyime Sahip Olan Ajans

Kimsenin Hiçbir Fikri Yoktu

Bölgede rastlanan hayvan sayısı henüz birkaç tane ile sınırlı olmaktadır. Polis ise, soruşturmanın hayvanla bir ilgisi olabileceğini düşündükleri zaman Çevre Bilim Ajansı ile irtibata geçer. Bu süreçte, polis bunun nereye varacağına dair hiçbir ipucu bulamamıştır.

The Agency Has Lots Of Experience

Kimsenin Hiçbir Fikri Yoktu

Sonuca Ulaşılmaya Başlandı

Olay yerine varır varmaz yetkililer, keskin kokuya tanık oldular. Daha önce karşılarına çıkan tanıdık bir koku değildi bu. Randrianjafizanaka, içeri girdiği anda kokuya neyin sebep olabileceği konusunda hiçbir fikri bile yoktu. Randrianjafizanaka, iş yerinde her türlü duruma tanık olmuş, ancak bu sefer hayatında hiç böyle bir koku ile karşılaşmamıştı. Ekibin geri kalanıda kokuya neden olabilecek bir şey bulamamıştır. Eve girerken herkes bir belirsizlik içinde kalmıştır.

Getting There

Sonuca Ulaşılmaya Başlandı

Ev, Normal Dışı Bir Görünüme Sahip Değildi

Evden çıkan inanılmaz koku dışında, evin çeperi dışarıdan olağandışı bir görünüme sahip değildi. Oldukça da büyüktü aynı zamanda. Kimse bu yapının içerisinde karanlık bir sır olduğunu tahmin edemezdi… Evin içi o kadar sessizdi ki, artık korkutucu hissi vermeye başlamıştı. Herkes tarafında bu kadar güzel bir evin neden terk edildiğini de merak ediliyordu. Evin, satılık olup olmadığına dair herhangi bir işaret de bulunamamıştır.

The House Looked Nothing Out Of The Ordinary

Ev, Normal Dışı Bir Görünüme Sahip Değildi

İçeri Girme Vakti

Uzmanlar ve polis eve girdikleri vakit, yoğun koku yüzünden sersemlemiş hissetmeye başlamışlardır. Bu inanılmaz derecede rahatsız eden kokuya mağruz kalmalarına rağmen devam etmek dışında başka bir seçenekler yoktur. Kokunun nereden geldiğini henüz keşfedememişlerdir. Soruşturma ekibindeki herkes cevap arayış içerisine girmişlerdir. Randrianjafizanaka, kokunun hayvan atıklarından kaynaklanabileceğini öne sürmüştür. Bu yorumla hedefe ulaşmış mıdır acaba? Gelinde birlikte öğrenelim.

Time To Go In

İçeri Girme Vakti

Hayvanlar Veya İnsanlar

Bu aşamada, Randrianjafizanaka neredeyse bu kokunun hayvanların saldığı bir koku olduğundan emindi. Böyle bir kokunun belli bir yerde maruz kalmış bir canlıdan geldiği kesindi. Ancak, birilerinin henüz evin içinde de yaşama fikri göz ardı edilemiyordu. İç mekan görünüşüne bakıldığında evde kimsenin yaşamadığı barizdi. Bu ev le ilgili bir sürü soruları vardı. Yakın zamanda, bazı sorularının cevaplarını alacaktı.

Animals Or Humans

Hayvanlar Veya İnsanlar

Ani Bir Ses

Evi biraz daha araştırmaya devam ederken, aniden bir ses duyuldu. Herkesi bir anda yerinden irkiltti. Sesin kaynağı yüksek olmasa da, tüm ekibin duyabilmesi mümkündü. Artık daha da tetikteydiler ve belli ki yalnız değildiler. Meğerse arazide başkaları da varmış aynı zamanda. Her iki taraf da bu olay karşısında hayret içerisinde kalmıştır. Ancak bu seferde uzmanlar ve polis daha da şaşkına döndü.

A Sudden Noise

Ani Bir Ses

Çukur Kazarken

Sonunda gürültü yapan insanlarla yüz yüze gelmişlerdir. Karşı tarafın ellerinde kürek vardı! Neler oluyordu orada? Olabildiğince hızlı bir şekilde çukur kazdıklarını gördüler. Etrafta baska nesnelerinde olunduüu fark edilmiştir. Polis memurları ve uzmanları olanlardan bihaber idi. Birkaç beklenti içersindeydiler, ama keşifleri bazı bulguları değiştirdi. Sonuç olarak, burası terk edilmiş bir ev değildi.

In The Middle Of Digging Holes

Çukur Kazarken

Suçlu Görünüyorlardı

Kürekli adamlara karşılaştıklarında, onlara ne yaptıklarını sordular. Garip bir şekilde hareket etmeye başladıklarında şaşırtıcı bir durum değildi. Belli ki burada bir problem vardı. Kürekli adamların sakladıkları bir şey varmış gibi görünüyorlardı. Tahmin edebileceğiniz üzere, polisler bu bakışa aşinaydı. Adamlara yaklaşır yaklaşmaz kürekler, ellerini yakmış gibi anında kürekleri bıraktılar. O anda bile, araştırmacı ekip henüz durumu kavrayamamıştı. Ne işler çeviriyorlardı?

Looking Guilty

Suçlu Görünüyorlardı

Şüphelilerin Tutuklanması

Sanki başlarının dertte olduğunu hissetmişler gibi, kürek tutuan süpheliler aniden ellerini havaya kaldırdılar. Görünenler üzerine kaçmanın bir anlamı olmadığından, teslim olup işbirliği ümüdine tutuldular. Bu davranışı göz önünde bulundurarak, polis yolunda gitmeyen bir takım işlerin olduğunun süphesi ile protokole göre hareket etti. Şüphelileri tutukladıktan sonra, polis memurları eve geri dönüp tutukluların neyi gizlediklerini çözmeye çalışmışlardır. Yetkili uzmanlarda aynı şekilde eve geri döndüler. Tabii ki, bu bir kez daha kokuya cesurca maruz kalınması gerektiğini açıklıyordu.

Arresting The Suspects

Şüphelilerin Tutuklanması

İçeriden Yok Edilmiş

Bölgeye geri döndükleri zaman evin iç mimari yapısının ne kadar tahrip edildiğini kayıt altına lamışlardır. Her şey yerinden sökülüyordu. Pencerelerde ve tavanlarda örümcek ağları oluşmaya başlamış. Işık dahi bile yoktu. Şüphelileri tutuklamalarına rağmen, dehşedici kokunun kaynağının nereden geldiğini henüz belirleyememişlerdir.

The Moving Floor

İçeriden Yok Edilmiş

Yer Yerinden Oynuyor

İşte o an yetkili kişiler, inanılmaz bir şey fark etmişlerdir. Şaşırtıcı bir şekilde evin çeşitli yerlerinde zemin hareket ediyor gibi gözüküyordu! Bunu fark ettikleri zaman herkes şok oldu. Zeminin yerinden oynamasını keşfetmeleri çok vakitlerini almamıştır.

Screenshot 17

Yer Yerinden Oynuyor

Yerin Bütün Kara Kaplumbağaların İle Dolması

Yerin neredeyse bütün bir kısmının çoğu kara kaplumbağalar ile dolu olduğunu bulmuşlardır! Zavallı yaratıklar aynı zamanda da sardalya gibi tıkıs tıkıs duruyorlardı. O kadar fazla vardı ki neredeyse onlar zemin olacak kadar bir görünüme sahiptiler. Sorumlu ekibin çenesi neredeyse yerinde çıkacaktı şaşkınlıklarının yanında.

Tortoises Filled The Floor

Yerin Bütün Kara Kaplumbağaların İle Dolması

Kabuklar İle Dolu Yer

Randrianjafizanaka, bu kara kaplumbağaları gördüğü vakit anlamıştı ki bunlar bizim zannetiğimiz gibi normal kara kaplumbağaları değildi. Kara kaplumbağaların nereden geldiğine dair birkaç süphesi vardı. Yerin zeminin görmek o kadar zordu ki, bütün kaplumbağalar yeri kaplıyorlardı.

Screenshot 18

Kabuklar İle Dolu Yer

Kurtarılmalari Gerekiyordu

Randrianjafizanaka, o anda ne yapılması gerektiğini biliyordu. Terk edilmiş olduğunu düşünülen evin içerisindeki bulunan kara kaplumbağaları anında doğalarına uygun ve güvende hissedebilecekleri bir mekana transfer etmesi gerekiyordu. Böyle içler acısı bir durumda olduklarına inanamadı ve ayrıca da bu kadar fazla sayıda olmalarına hayretler içerisinde kalmıştır.

They Needed To Be Rescued

Kurtarılmalari Gerekiyordu

>Hemen Hareket Etmesi Gerekiyordu

Bu zavallı kara kaplumbağalar uzun bir süre boyunca o kadar kötü bakıma bırakılmışlarki, Randrianjafizanaka emindi ki, eğer büyük bir kısmını tedaviye yollanmaz ise öleceklerdi. Bu tedavi ne yazık ki uzun ve çok zor geçecek idi, ancak eğer çabucak hareket etmezler ise her şey çok daha zor olacaktı.

Screenshot 12

Hemen Hareket Etmesi Gerekiyordu

Nadir Bulunan Bir Tür

Randrianjafizanaka, bu kaplumbağaların özel olduğunun farkındaydı. Tabii ki, bu konuda da haklıydı. Bu kaplumbağaların, nadir bulunan radyasyon yayan türden olan kara kağlumbağalar olduğunu keşfettiler. Genellikle doğada görülmeyen türlerden olan kaplumbağalardır ve sadece birkaç çeşidi Madagaskar yerlisidir.

A Rare Species 1024x682

Nadir Bulunan Bir Tür

Eşi Benzeri Olmayan Kabuklar

Bulunan Kaplumbağaların, doğada belirgin bir uysallıkları olduğu ve kabuklarında bulunan eşsiz işaretlere sahip oldukları keşfedilmiştir. Kısa bir süre sonra, Randrianjafizanaka ve oradaki herkes kürekle bulunan tutukluların neden tüm bu yaratıkları evlerinde hapis olarak tuttuğunu öğrenmeye başladılar. Aynı zamanda neden teslim olduklarınında açıklandığı ortaya çıkıyor.

Screenshot 19

Unik Kabuklar

Sıkça Kaçakçılığa Maruz Kalan Yaratıklar

Bu hayvanlar o kadar nadir bulunan kaplumbağalar olduklarından dolayı, onları kaçakçılar için ideal hedefler yapıyorlar. Hatta onların lezzetli olduğunu düşünüp de yemek olarak tüketen insanlar bile var. Ve tabii ki, evcil hayvan olarak da yetiştirmek isteyen insanlar da vardır. Ancak, insanların nadir kaplumbağa türlerini ellerinde bulundurmak için yasa dışıdır.

30

Sıkça Kaçakçılığa Maruz Kalan Yaratıklar

Bu Gibi Yasa Dışı Operasyonlar Yaygındır

Gördüğünüz gibi, malesef kanun olayları daha da zorlaştırmıştır. Bu Kaplumbağaları kaçırıp veya başkasında çalıp sonrasında da karaborsada satışa çıkarma ile ilgili bir sürü yasa dışı operasyon gerçekleşiyor. Bu vesile dolayısı ile, bu canlıların soyları neredeyse tükeniyor. Ancak bu yaşanılan vaka canice bir örnek.

Screenshot 13

Bu Gibi Yasa Dışı Operasyonlar Yaygındır

Tehlikede Olan Türler

Geçmişte, bu tür kaplumbağaların çoğunlukta oldukları bir dönem vardı. Son zamanlarda, sayıları büyük ölçüde azalmaya başlamıştır. Evin içinde bir sürü kaplumbağa olduğunu görebilseler de sayıyı tahmin etmek zordu. Görüldüğü üzere, tam 9,000 kaplumbağa orada tıka basa dolu yaşıyorlardı!

This Endangered Species

Tehlikede Olan Türler

Hızlı Bir Şekilde Azalma Yaşanıyor

90’lı yıllarda, kayıtlara göre bu tür kara kaplumbağaların yaklaşık 12 milyonluk bir nüfusa sahip olmalarına rağmen, hala karşılaştırma yapıldığında çok da fazla bir sayı olmadığı ortaya çıkıyor. 2010’da araştırmalara göre bu rakam 6 milyonun altına düşmüştür. Günümüzde ise sadece 3 milyon nüfüsa sahip oldukları tespit ediliyor.

Screenshot 9

Hızlı Bir Şekilde Azalma Yaşanıyor

İyi Tarafında Bakıldığında

Kaplumbağalar bu kadar korkunç koşullarda tutulmuş olsa dahi, ekip elemanları bu canlıların binlercesini kurtarabildikleri için çok memnun kalmışlardı. Birçoğu oldukça kötü durumda olduğundan, onları daha güvenli bir yere transfer ettiklerinde çok dikkatli ve özenli olmaları gerekiyordu.

On The Bright Side

İyi Tarafında Bakıldığında

Fırtına Yaklaşıyor

O kadar çok nadir bulunan özel türü olan kara kaplumbağaya rastladılar ki yetkili ekip elemanları, zavallı yaratıklara yardım edebildikleri için çok mutlulardı. Ancak her şeyin malesef çok da yolunda gitmediği zamanla anlaşılmıştır. O zaman tam olarak ne demek istediğimizi okumaya hazır mısınız?

Screenshot 15

Fırtınalar Yaklaşıyor

Kokunç Haber

Polis memurları ve uzman ekip elemanları kara kaplumbağaları buldukları için memnun olmalarına rağmen, aynı zamanda korkunç bir bulgu keşfettiler. Ne yazık ki, kurtarılan kaplumbağaların çoğunun bir sonraki haftayı bile görecek kadar yaşayamayacaklarını öğrendiler çünkü çok kötü durumdaydılar.

The Terrible News

Kokunç Haber

Aşırı Dehidrasyon Durumu

Bulunan kara kağlumbağaların bir çoğu ağır derecede susuz kalmış olduklarını keşfetmişlerdir. Veterinerler, üzerlerinde olabildiğince çalışıp onları iyileştirme çabaları göstermiş olsalar dahi, hasta olan canlıların hepsini malesef kurtaramamışlardır. Gece gündüz çalışmış olsalarda binlerce hasta kaplumbağaları kurtarmamnın hiçbir imkanı yoktu.

Screenshot 11

Aşırı Dehidrasyon Durumu

Komşular Gözlerine İnanamadılar

Bu feci koku hakkında polisle temasa geçen insanlar, işlerin bu raddeye nasıl böyle gelebileceklerine inanamadılar. Suçluların evi kürekler ile kazıdıklarını bilmiyorlardı. Ve tabii kide, evin içinde 9.000 nadir bulunan bir tür kara kaplumbağaların olabileceğini hele hiç de şüphelenmemişlerdir!

Komşular Gözlerine İnanamadılar

Hiçbir Şekilde Yakalanmayabilirlerdi

Eğer komşular bu terk edilmiş olduğu düşünülen evi ihbar etmeselerdi suçluların paçayı sıyıracaklarından hiç bir şüpheniz olmasın. Bu hikaye internette turne yapmış ve özellikle herkese hayvanlara kötü muamele gösterilmesini kanıtlamak isteyen aktivistler arasında popüler bir konu haline gelmiştir.

Screenshot 6

Hiçbir Şekilde Yakalanmayabilirlerdi

Ortak Hayvan Zulmü

Birçok insan tutuklanmış, yakalanmış ve hayvanlara eziyet etmekle suçlanmış olsa da, bu her gün olmaya devam eden bir dehşettir. İnsanlar açgözlüğe yenik düşmüş olmalılar ki, bu hayvanların hepsinin saygıya değer yaşayan ve nefes alan canlılar olduğunu unutmuş gibi görünüyorlar.

Commonplace Animal Cruelty

Ortak Hayvan Zulmü

Hayvanlara Karşı Kötü Muamele

Ne yazık ki, evcil hayvan endüstrisi de o kadar da masum değil bu konuda. Birçok insan hayvanlara çok iyi davranıldığına inanmadıkları için endüstriyi boykot etmeyi tercih ediyor. Yani her halükarda, hayvanlar bu zulme yenik düşmüş canlılar olmanın cezasını çekmektedirler.

Screenshot 7

Hayvanlara Karşı Kötü Muamele

Kara Kaplumbağalar İçin Hazırlanan Plan

Bulunan yaklaşık 8.000 kara kaplumbağanın ölüm döşeğinde olan ve hayatta kalmayı başardıklarını duyduğumuza çok sevindik. Asıl soru ise şimdi nereye gidecekleri idi. Yetliki kişiler, bu kadar çabuk doğaya salınmaları gerektiğinden emin değildi ama o zaman ne yapacaklardı?

The Plan For The Tortoises

Kara Kaplumbağalar İçin Hazırlanan Plan

Konfor ve Mutluluk

Bütün bu bulunan nadir görülen kara kaplumbağaların bakımlarını üstlenebilecek bir tesis olmadığı biliniyordu zaten. En kötü senaryodan kurtulmuş oldukları için herkes bu canlıların çok mutlu ve rahat olmasını diliyordu. Bu yaratıklar için en azından bunu yapabilirdi!

Screenshot 16

Konfor ve Mutluluk

Onların Tüm Hayatları Bu

Bulunan kara kaplumbağaların zaten vahşi doğaya salınamadığı ortaya çıktı. Neredeyse tüm hayatlarını terk edilmiş olan evde geçirdikleri için, doğaya salmanın onlar için bir kez daha ölüm mücadelesi ya da kaçak avcılar tarafından yakalanma tehlikesine yakalanma riskini arttırır.

Screenshot 14

Onların Tüm Hayatları Bu

Güvenli Bir Yere Götürme Mücadelesi

Bu zavallı hayvancağızları vahşi doğaya salmak yerine, uzmanlardan oluşmuş birkaç ekip elemanları, kaplumbağaların rahat ve güvende olmalarını sağlayacak bakımlı bir ortamda yetiştirmeleri istenmiştir. Böylesine dehşet verici terk edilmiş doğadan uzak bir ortamda yaşamın ardından sonunda rahatlayabilecekler.

Get Them Somewhere Safe

Güvenli Bir Yere Götürme Mücadelesi

İyi Bir Başlangıç

Bulunan kara kaplumbağalar, şimdi hayatın tadını çıkarıyorlar. Kendileri yemek, su ve ilgi kaynağı konusunda endişelenmelerine gerek yok. Ne de olsa, onları korumaya adanmış bir ekip var arkalarında. Şu anda, araştırmacılar nüfusu doğal düzenine geri getirmeye çalışmaktadırlar. İşlerin yolunda gitmeye başladığından eminiz.

A Good Start

İyi Bir Başlangıç

Bir Nüfusun Canlandırılması

8,000 kaplumbağanın kurtarılmasını başarabildiler ve umalım ki, bu nadir bulunan canlılar gelecekte çok daha iyi bir durumda olacaklar. Bu konuda uzmanlaşmış araştırmacıların, organizasyonların ve sıcak kalpli insanların yardımı ile kaplumbağa popülasyonunun yeniden canlanabilme olasılığı yükselebilir.

Screenshot 2

Bir Nüfusun Canlandırılması

Suçlu Davranış

Bu terk edilmiş evde bulunan zavallı nadir bulunan kara kaplumbağa türlerini istifleyenler insanların hepsi suçlu bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda hayvan istismarcılarıdırlar. Suçun kapsamını düşündüğünüzde, neden bu kadar çok insanın onların böyle bir ceza almalarını istediklerini anlayacaksınız.

Screenshot 8

Suçlu Davranış

Cezalandırılma Aşamaları

Yakalanan kaçakçılar, mahkemede ağır yargılanıp uzun hapis cezasına çarptırıldılar. Aynı suç üstünde yakalanacak olan insanlara örnek gösterilebilecek bir ceza uygulamasıdır bu. Bu suçluların kendi iradeleri dışında küçük bir yerde hapis tutulmanın nasıl bir his olduğunu anlayacaklarından eminiz.

Cezalandırılma Aşamaları

Hepsine Yardım Edelim

Umarız bu hikaye okuyuculara hayvanlara karşı daha nazik olunması gerektiğini ve eğer böyle bir olaya şahit olan herkesin yetkililere ulaşmaları için ilham verir. Kokudan rahatsız olmuş ve endişe eden komşulardan polise çağrı olmasaydı eğer, bu dolandırıcılar asla yakalanamazdı ve bu zavallı kaplumbağalar asla kurtarılamazdı!

Screenshot 20

Hepsine Yardım Edelim

Reklam