Test Sonuçları Çocuklarının Babasının Kendisi Olmadığını Ortaya Çıkardı

Yayinlanma tarihi 10/18/2020
Reklam

Hayat çok komik, değil mi? Kontrolümüz dışında olan o kadar çok şey var ki neler olabileceğini tahmin bile edemiyoruz. Hastalıktan maddi duruma kadar pek çok şey göz açıp kapayana kadar değişebiliyor. Ama hayat o kadar sürprizlerle dolu ki insanların asla hayalini bile kuramayacağı sürprizler  zaman zaman gerçekleşebiliyor.

Sevgi Dolu Bir Baba

Haberi duyduğunda kesinlikle başından aşağı kaynar sular dökülmüştür. Ama bütün bunlar nasıl mümkün olabilir? Kendini oğullarına adamış üç çocuklu bu babanın, oğullarının kendisine ait olmadığına inanmak için hiçbir sebebi yoktu.

A Loving Father

A Loving Father

İşadamı ve Milyoner

Ne yazık ki, eninde sonunda şeylerin asla göründükleri gibi olmadıklarını anlayacaktı. Her şeyden bihaber, kocaman bir yalanı yaşadığını fark etmek üzereydi. Ancak bu konu hakkında ne yapacağına dair aklından neler geçiyordu?

İşadamı ve Milyoner

İşadamı ve Milyoner

Üç Çocuk

Eşinin ona yaptıklarının bedelini bir bir ona ödetmeyi planlıyor. Richard Mason şimdi 55 yaşında. Bu milyoner ve işadamı aslen İngiliz ve hayatında çok şey başarıya imza attı.

Üç Çocuk

Üç Çocuk

Yüksek Standard

Başarılı bir fiyat karşılaştırma sitesi olan MoneySupermarket.com’u kurdu. O sırada Kate adında bir kadınla evliydi. İkisi ilk kez 1980’lerde bir bankada birlikte çalışırken tanıştı.

Yüksek Standard

Yüksek Standard

Her Şeyin Değiştiği Gün

Mutlu eşlerin , herbiri birbirinden tatlı üç çocukları oldu. En büyük oğulları Will ve 23 yaşında. Joel ve Ed adında ise 19 yaşında ikizleri var. Ancak Richard ve Kate, 2007’nin başında evliliklerinin temelleri yavaştan çatlamaya başlamıştı.

Her Şeyin Değiştiği Gün

Her Şeyin Değiştiği Gün

Şok Edici Sonuçlar

2008 yılının başında, kendi yollarına gitmeyi ve sonunda boşanmayı seçtiler. Ancak Richard, evliliğinin kötü sonlanmasına rağmen bu konu hakkında hiçbir pişmanlık duymadı.

Şok Edici Sonuçlar

Şok Edici Sonuçlar

Korkunç Haber

Ayrılıp boşanmış olsalar bile, oğullarını sevmek ve ihtiyaç duydukları zaman her şeyi onlara sağlamak için ebeveynleri olarak hâlâ çocuklarının yanındaydılar. Kate’in üç oğlunun öğrenim ücretlerini içeren toplamda 5 milyon dolarlık maddi uzlaşmaya imza attığı bildirildi.

Korkunç Haber

Korkunç Haber

Uzun Süreliğine Değil

Tüm bu olanlara rağmen, Richard’a göre ” eski eşi Kate, Richard’ı yıllarca tuzağına düşürebilmek için onun peşinden koştu … Richard, Kate’in ona yıllarca fazla para ödetmeye çalıştığını söyledi.  İkisinin “soğuk ve keyifsiz” evliliklerinden arta kalan tek iyi şey çocuklarıydı.

Uzun Süreliğine Değil

Uzun Süreliğine Değil

İnançsızlık

Ancak Richard’ın haberi olmaksızın, onu bekleyen bir sürpriz vardı. 2016 yılına dönelim. Richard ve Kate zaten on yıldır öncesinde boşanmışlardı. Bu, Richard’ın yaşadığı hayatla ilgili şok edici bir gerçeği keşfettiği zamandı.

İnançsızlık

İnançsızlık

Tutunacak Bir Dal

Bu zengin iş adamı her şeyden bihaber önceden aldığı doktor randevusuna hazırlandı. Bu randevu bildiği her şeyi birden bire değiştirdi. Sadece birkaç saatlik süre zarfında bu kadar öfkeleneceğini ve şok olacağını bilmiyordu.

Tutunacak Bir Dal

Tutunacak Bir Dal

Büyük Şaşkınlık

Doktorun yaptığı bu muayenenin, her sene için ayarlanan sadece düzenli bir kontrol olması gerekiyordu. Richard’ın bildiği her şeyi değiştireceği aklının ucundan bile geçmemişti. Zaten  bu olayı detaylı incelediğinizde; hiçbir detayın aslında sıradan olmadığını anlamışsınızdır!

Büyük Şaşkınlık

Büyük Şaşkınlık

Neredeyse% 100 Eminim

Doktor Richard’ın birkaç test yapmasını istedi, ancak Richard test sonuçların hayatını alt üst edeceğini hiç mi hiç beklemiyordu. Kendisinde kistik fibroz olduğu haberini aldığında yıkılmıştı.

Neredeyse% 100 Eminim

Neredeyse% 100 Eminim

Cevaplar Aranıyor

Bu henüz hikayenin sonu değildi. Richard’a Kistik fibroz tanısı kondu. Kistik fibroz kalıcı akciğer enfeksiyonlarını da beraberinde getirir. Bir süre sonra enfeksiyon akciğerlere zarar verecek ve onların kapasitelerini azaltacaktı. Bir süre sonra nefes almak git gide daha da zorlaşacaktı.

Cevaplar Aranıyor

Cevaplar Aranıyor

Her Şeyi İnkar Etti

Bu hastalık genetik bir rahatsızlıktır ve Richard’ın kız kardeşi de birkaç yıl önce bu hastalığa yenik düşmüştü. Richard dünyasının başına yıkıldığını hissetti ve paniğe kapılmaya başladı. Her şey bir kenara, bu hastalığı çocuklarına taşıma ihtimali olmasından dolayı çok endişeliydi.

Her Şeyi İnkar Etti

Her Şeyi İnkar Etti

Gerçek

Richard’ın doktoru, çocuklarının bu hastalığa yakalanmayacağını söyleyerek onu teselli etmeye çalıştı. Richard, tıp uzmanının böyle söylediğini duyunca çok rahatladı. Ancak Richard’ın bu rahatlaması fazla uzun sürmedi çünkü doktorun bu konu hakkında söyleyeceği birçok şey vardı.

Gerçek

Gerçek

Kızgın Ve Duygusal

Richard yaşadığı bu korkunç anı şöyle hatırlıyor: Konuşmanın konusu  doğurganlıkla ilgili bölüme geldiğinde ise Doktor Richard’a bakıp eşinin ve kendisinin çocuk sahibi olmakta zorluk çekeceğini çünkü kistik fibrozlu olan biri kısır olduğunu söyler.

Kızgın Ve Duygusal

Kızgın Ve Duygusal

Soyunun Devam Edememesi

Bu nasıl doğru olabilirdi? Richard’ın kalbinin en derinlerinden umut ediyordu ki, belki de çocuklarının hepsi birer tıbbi mucizeydi. Belki doktor doğru teşhis koyamamıştı. Richard doktora cevap olarak “Pekala, yanlış teşhis koymuş olmalısın çünkü benim zaten 3 oğlum var,” dedi.

Soyunun Devam Edememesi

Soyunun Devam Edememesi

Eşinin İtirafı

Doktor ”bunu ona söyleyebildiğim için mutlu oldum çünkü aklımdaki teşhisin yanlış olduğunu kanıtladı” diye düşündü. Doktor sadece başını salladığından dolayı garip hissetmiş ve şok olmuş olmalıydı.

Eşinin İtirafı

Eşinin İtirafı

Kendi Elleriyle

Richard o zaman, sadece bir dala tutunmaya çalışmaktan başka hiçbir şey yapmadığını biliyordu. Zavallı adam yavaşça konuyu idrak edebildi ve ağladı. Gerçek, yüzüne büyük bir yumruk gibi vurdu.

Kendi Elleriyle

Kendi Elleriyle

Her Zaman Onların “Babası”

Bu yeni bilginin ışığında, eski eşiyle geçirdiği zamana geri dönüp bir baktığında ve tüm ayrıntıları teker teker analiz etmeye çalıştı. Bazı yönleriyle Richard’a benzer görünseler de oğulları ona hiç benzemiyordu. Kısa sürede kalp kırıklığı öfkeye dönüştü. Ve ardından Kate ile iletişim kurmak için telefonunu eline aldı.

Her Zaman Onların "Babası"

Her Zaman Onların “Babası”

Kate’in Yalanlarının Sonuçları

Kate cevap olarak ne söylemek zorunda kaldı? Richard öfke içinde Kate’e bir mesaj gönderdi. Bir açıklama istedi. “Merhaba, bugün Liverpool Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne gittim… Bana kistik fibroz olduğuma dair teşhis koydular.

Kate’in Yalanlarının Sonuçları

Kate’in Yalanlarının Sonuçları

Ona destek olmak

Richard eski eşine doktorların deneyimlerine göre, bırakın üçünü, KF’li olan bir erkeğin  hiç çocuğu olmamıştı ”diye yazdı. “Çocukların babası olmadığım% 98 kesin.” Diye devam etti. Kate mesajı almasına rağmen hemen cevap vermedi.

Ona Destek Olmak

Ona Destek Olmak

Boş Zafer

Medeni davranarak yanıt alamadığını gören Richard, bunun yerine başka bir yöntem denemeye karar verdi. Kate’e, ” Onların babası olup olmadığımı şimdi bana söyleyerek beni daha fazla test yapmaktan ve  daha fazla aşağılamadan kurtarabileceğini umuyordum” dedi.

Boş Zafer

Boş Zafer

Richard’ın Mücadelesi

Çocuklara en iyi nasıl söyleyeceğine dair tavsiyelerini benimle paylaşırsan büyük mutluluk duyarım. Ancak, beni bu ekstra testlerden geçmeye zorlarsan, .ocuklara benim dilediğim şekilde gerçeği anlatabilirim. ” Şimdi köşeye sıkışmış olan Kate, bu mesaja sadece birkaç dakika sonra bir cevap gönderdi.

Richard'ın Mücadelesi

Richard’ın Mücadelesi

Kalbi Kırık

Kate, “Tabii ki çocuklar senin, bilim ne söylerse söylesin,” diye yanıtladı. Richard buna inanamadı. Her şeyi açıkça inkar ediyordu. Pekala diye iç geçirdi. Eğer Kate bu oyunu oynamak isteseydi, o da istediği gibi oynayabilirdi.

Kalbi Kırık

Kalbi Kırık

Kızgın

Richard bir üniversitede okuyan en büyük oğluyla konuştu ve ona her şeyi anlattı. Ancak Will bu şok edici bilgiye karşı tepkisi ne oldu? Richard, “Oğluma benim için kistik fibroz teşhisi koyduklarını söyledim ama garip bir şekilde bunu sakinlikle karşıladı,” dedi.

Kızgın

Kızgın

Her Şey Acıtıyor

Richard “Bana doktorların söylediğine göre, kistik fibrozlu birinin baba olma ihtimalinin son derece düşük ‘’ dedi. ‘Zaten ben senden öndeyim baba . Yani muhtemelen babam olmadığını mı söylüyorsun? “

Her Şey Acıtıyor

Her Şey Acıtıyor

Yüzleşme

Richard, oğullarının biyolojik babası olmadığını düşünmek bile kalbini hüzne boğuyordu, çok üzgündü. “Söylemesi en zor cümle olurdu ve bu benim başıma geldi” diye hatırladı. Daha sonra Will’e, genetik olarak onun oğlu olduğu konusunda şüphe etmeye başlamış olsa da her zaman onun babası olarak kalacağını söyledi.

Yüzleşme

Yüzleşme

Tekrar Bir Araya Geldiler

Richard, “Bu yaşananlar çok duygusaldı fakat ben tüm bunlara çok kızgındım” dedi. Ne de olsa iki yürek burkan haberle baş etmek zorunda kaldı. Bununla ilgili ne yapmayı planlıyordu? Richard, çocuklarınızın bizi tanımladığına inanıyor.

Tekrar Bir Araya Geldiler

Tekrar Bir Araya Geldiler

Yardım Almak

Kendisine sadece korkunç bir hastalık teşhisi konmakla kalmadı, aynı zamanda doğuştan hiç çocuğu olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldı. Richard’ın aile ağacı onunla birlikte bitecekti. Bu düşüncesi bile onun için çok ağırdı.

Yardım Almak

Yardım Almak

DNA Testi

Bundan iki gün sonra Kate’den haber aldı. Kate oğlu Will ile yüzleşti. Daha sonra itiraf etmek için Richard’ı aradı. 20 yıllık evlilikleri sırasında başka biriyle görüştüğünü söyledi.

DNA Testi

DNA Testi

Yasal Kanıt

Bu kadar hakaret etmek yetmiyormuş gibi, Richard önceden onunla tanışıyorlarmış bile. Çocukların asıl babası Barclays Bank’ta çalışıyordu ve sendika görevlisi olarak görevinin bir parçası olarak iş için seyahat ederken sık sık Londra’daki bir otelde Kate ile buluşurlardı.

Yasal Kanıt

Yasal Kanıt

Babamı Arıyorum

Ancak, Kate çocuklarının babası olduğu konusunda ısrar etmeye devam etti. Richard’ın yapması gereken tek şey uzmanlardan yardım almaktı. Richard, Roger Terrell adında bir babalık dolandırıcılığı uzmanından yardım istedi.

Babamı Arıyorum

Babamı Arıyorum

Gönül Yarası

Sadece çocuk sahibi olamayacağını doğrulayan birkaç testten geçti. Bir sonraki adım, çocuklardan DNA örnekleri almaktı. DNA testi sonuçları, ikizlerin kendisiyle akraba olmadığını kanıtlamak içindi.

Gönül Yarası

Gönül Yarası

Dokunaklı Mesaj

En büyük çocuğun DNA örneği vermeyi reddetmesi, işleri daha da karmaşık hale getiren şeydi. En büyük oğulları sadece, “Bana kalırsa, o benim babam ve bu kadar” dedi. Oğlu Will’in bu şekilde cevap vermesine rağmen, Richard’ın eski eşine karşı dava açmak için yeterli kanıtı vardı.

Dokunaklı Mesaj

Dokunaklı Mesaj

Ortaya Çıkması

Aralık 2016’da Birmingham County Mahkemesinde dava yargılamaya başladı. Ancak Will’in yıllara baba dediği adama söyleyeceği başka bir şey vardı. Richard, “En büyüğüm bana, ‘Baba, anneme dava açarsan, seninle bir daha asla konuşmam,’ dedi.

Ortaya Çıkması

Ortaya Çıkması

Boş Zafer

Genç adam sözüne sadık kaldı. Şüphesiz ki, bu Richard’a pek çok gönül yarasına sebep oldu: “Kate’in yalanlarının etkisi yığ gibiydi, çok ağır geldi.” Ancak bu süreç ilerledikçe ikizlerin tepkisi farklıydı.

Boş Zafer

Boş Zafer

Bilmem Gerek

Kanla akraba olmadıklarını bilmelerine rağmen ikizler onu hala babaları olarak görüyorlar. Hatta onlardan biri Richard’a desteğini göstermek için ona çok dokunaklı bir mesaj gönderdi.

Bilmem Gerek

Bilmem Gerek

Pes Etmemek

Mesaj da aynen söyle yazıyordu, “Babacığım, başından beri açıkladığım gibi, bütün bunlardan sonra belki benim babam olamayacaksın. Tabii ki, seninle iletişimde kalacağım, bu asla değişmeyecek … Ben de her zaman senin yanındayım ve sen de her zaman baba olacaksın. Seni seviyorum x. “

Pes Etmemek

Pes Etmemek

Hala Onun Oğulları

Kate’in yalanları mahkemede ifşa edildikten sonra Richard davayı kazandı. Eski eşin Richard’a 300.000 dolardan fazla ödeme emri verildi. Kate anlaşmaya karar verdi, ancak yalnızca oğlanların gerçek babasının anonim kalması şartıyla.

Hala Onun Oğulları

Hala Onun Oğulları

Matriks

Richard için bu, boş bir zaferden başka bir şey değildi. Oğlanların gerçek babasına da söyleyecek bir şeyi vardı. “Biyolojik babanın bu makaleyi okumasını ve kendisini göstermesini istiyor.”

Matriks

Matriks

Facebook

Richard’ın söylediği şey buydu çünkü oğlanların adamın kim olduğunu bilmesi gerektiğini düşünüyordu. O, “En azından çocukların iyiliği için değil çünkü gerçek babalarının kim olduğunu bilmek isteyecekler, umarım beni her zaman kendi babaları olarak görürler.”

Facebook

Facebook

Dava Açmak

Tüm olan bitenden sonra Richard henüz pes etmeye hazır değildi. Oğullarının gerçek babasını bulmak istedi. Hatta onu bulmaya yardımcı olabilecek herhangi bir bilgi için inanılmaz bir olan 5.000 £ ödül teklif etti.

Dava Açmak

Dava Açmak

Sessizliği Bozmak

Bunun bir nedeni de, kimliği bilinmeyen adamın çocuklarını maddi olarak yetiştirmeye yardımcı olmak için bugüne kadar hiçbir şey yapmamasıdır. Richard bir haber kaynağına, “Biyolojik babaları olmasam da onları hâlâ kendi çocuklarım olarak görüyorum ve onları çok özlüyorum.” Dedi.

Sessizliği Bozmak

Sessizliği Bozmak

Büyük Sır

Davanın derinine daha da girersek, Bayan Mason’ın ilk hamile kaldığında aniden Yahudilikle ilgilenmeye başladı. Hatta oğullarının birer Yahudi göbek isimleri olması konusunda ısrar etti. Bay Mason, bunun gerçek babanın kimliğine dair bir ipucu olduğuna inanıyor.

Büyük Sır

Büyük Sır

Yıllar

Richard, “Neyin gerçek neyin gerçek olmadığını bilmiyorsun – sanki Matriks’te yaşıyormuşum gibi hissediyorum,” dedi. “Biri gelip sana diyor ki,” Tüm bildiğin  her şey ve doğru olduğunu düşündüğün her şey gerçek değil ve asla var olmadı. Sen bir baba değilsin, hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacaksın ve soyadın devam etmeyecek . “

Yıllar

Yıllar

Gerçek Sebep

Richard “Hala çocukların Facebook’ta neler yaptıklarını görüyorum ve bu benim gerçekten yüreğimi parçalıyor. Tüm sahip olduğum her şeylerin hepsi benden alındı.’’ dedi. Eski eş Kate tüm bunları boşandıktan tam on sene sonra itiraf etti.

Gerçek Sebep

Gerçek Sebep

Peki Neden Şimdi?

Richard’ın boşanma zamanında 4 milyon sterlinlik bir ödeme yapmasına karar verildi. Richard’ın eski eşine dava açma sebebine gelince, “Çocuklar yıllarca annelerinin gizli ilişkisi  ya da babaları hakkında uzun zamandır söylenen yalanlarını dinledi. Onlara daha iyi bir rol model vermek istedim. ” Diyerek ifade etti.

Peki Neden Şimdi?

Peki Neden Şimdi?

Yalvarış

“Onlar çok zeki çocuklar ve onları her zaman doğru şeyi yapmaları için yetiştirdim,  ve şimdi onların – şimdi yetişkin birer adam oldular – bu kararı almamın ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını umuyorum.” Richard’ın bu ifadesi, ikizlerden biri olan Joel’in sessizliğini bozmaya karar vermesinden birkaç gün sonra geldi.

Yalvarış

Yalvarış

İhanet

Joel, Richard’ın “manipülatif” olduğunu söyledi. Bu, Bay Mason’un oğullarının iletişim kurması için televizyonda duygusal bir savunma yaptığı günle aynı gün oldu. Bu büyük sır, üç çocuktan da gizlendi.

İhanet

İhanet

Gözyaşlarını Tutmak

Joel, gerçek babasının kim olduğunu öğrenmekle hâlâ ilgilenmediğini söyledi. Annesiyle bu konu hakkında hiçbir anlaşmazlık yaşamamıştı. “Birkaç yıldır babam olmadığı bilmek hayatımda hiçbir şeyi değiştirmedi.” Dedi.

Gözyaşlarını Tutmak

Gözyaşlarını Tutmak

Dürüst İnsanlar

“Hiçbir şey hissetmedim. Anneme gerçek babamızın kim olduğunu bile sormadım, eminim bana söylerdi ama bilmek istemiyorum. ” Joel, Richard’la yıllardır konuşmadıklarını söylerken, kendisi ve Richard’ın “yabancılaşmadıklarını” da söyledi.

Dürüst İnsanlar

Dürüst İnsanlar

Kötü Haber

Joel, gerçek babasının kim olduğunu öğrenmek için Richard’ın neden bu kadar çabaladığını anlayamadı. Özellikle üç çocuğu da ilgilenmemesine rağmen. Joel’in Richard’la konuşmamasının asıl nedeni neydi? Joel, onun bu davranışı sebebiyle birkaç yıldır onunla konuşmadığını söyledi.

Kötü Haber

Kötü Haber

Kurtarıcı

“O çok manipülatif bir adam, birlikte vakit geçirmek isteyeceğim türden biri değil. Bunu ben 15 yaşındayken fark etmeye başladım. Ama ne olursa olsun o hala benim babam ve ben gerçek babamı aramayacağım. ” Joel’in Richard’a ciddi bir sorusu vardı.

Kurtarıcı

Kurtarıcı

Tüm Bu Süreç Boyunca

“Richard gerçek babamız olmadığını iki yıldır biliyor, öyleyse tüm bunları neden şimdi yapıyor?” İkizi Ed’in üç oğlundan tek Richard’la konuşan  olduğunu belirtti.

Tüm Bu Süreç Boyunca

Tüm Bu Süreç Boyunca

e

Özel Mesaj

Richard ‘Çocuklar, ben yanlış hiçbir şey yapmadım. Sizi seviyorum ve kapım size her zaman açık. Çayınız için kaynattığım su hazır, altı paket bira, sadece gelin, şimdiye kadar size sarılmadığım gibi kucaklaşalım. Ağlayalım, kucaklaşalım, daha önce nasılsak o halimize geri dönelim. “

Özel Mesaj

Özel Mesaj

Dahası Var

Ancak Richard’ın söylemek istediği tek şey bu değildi. “Ve annenle konuş, ona bu kadar aptal olmayı bırakmasını söyle.” Hepsinden öte, bu ihaneti öğrendiğinde Richard ”çekiç almak” istediğini itiraf etti. Eyvah!

Dahası Var

Dahası Var

Çok Duygusal

Richard konuşmakta zorlanırken, gözyaşlarını tuttu ve şöyle dedi, “İnsanın başına böyle bir şey geldiğinde, aniden bu ihaneti, bu acıyı ve açıklayamayacağın türden bir öfke hissediyorsun. Ne olursa olsun ben hala onların babasıyım. “

Çok Duygusal

Çok Duygusal

Başka Bir Şey

Richard ”Bir çekiç alıp gidip eski eşimle yüzleşmek yerine, ‘ne yapabilirim? Biz uygar bir ülkeyiz ‘. “Onlara her zaman açık sözlü ve dürüst olmayı öğrettim.” Dedi.

Başka Bir Şey

Başka Bir Şey

Kötü Haber

Yapmanız gereken ilk şey hukuka başvurmak. Çekiçle vurulmuş gibiydi. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibiydi. ” “Bir yandan, bana ölümcül bir hastalığım olduğu söylendi, diğer yandan, çocuklarım dediğim çocukların babasının benim olmadığımı öğrenmek… çok ama çok zordu.”

Kötü Haber

Kötü Haber

Kalbi Kırık

Richard’ın o kadar kalbi kırılmıştı ki, haberi aldıktan sonra neredeyse kendi canına kıymaya çalıştığı ortaya çıktı. ” Düşünün ki çok fazla zamanınızın olmadığını ve üç oğlunuzun da babasının başkası olduğunun size söylendiğini düşünün – hayatım paramparça oldu.”

Kalbi Kırık

Kalbi Kırık

Yardım 

Richard’a göre yeni eşi Emma, ​​travmayı atlatmasına yardımcı oluyor. Emma kanserden kurtulduktan sonra hamile kalamıyor. “Ama beni durduran, Emma’ya duyduğum aşktı. O benim ruh eşim ve beni tüm bu travmadan kurtulmamı sağladı. “

Yardım

Yardım

Hepsi Bu Değil

Ancak bu her şey değildi. Richard’a kistik fibroz teşhisi konulduktan sadece haftalar sonra, doktorlar ikinci eşi Emma’nın göğüs kanseri olduğunu doğruladı. İkisi özellikle bir bebek sahibi olmaya çalıştıkları bu süreçte bunu öğrendiklerinde doğal olarak çok üzüldüler.

Hepsi Bu Değil

Hepsi Bu Değil

Kemoterapi

Emma mastektomi yaptırmadan önce zorlu kemoterapi ve radyasyon tedavileri gördü. Emma geçirdiği kanser türü için ”agresif genetik kanser” olarak teşhis edildiğini ve ileride kendisinin daha fazla ameliyata ihtiyacı olacağını açıkladı.

Kemoterapi

Kemoterapi

Haklı Çıktı

Emma katıldığı bir televizyon programında, ​​ kocası Richard’ın   yasal sürecinde haklı olduğunu ve bu durumla ilgili neler yaptıklarından bahsetti. “Hiçbir sonuca katlanmadan kaçamazsın. Richard’ın tek yaptığı eski eşine yasal ve maddi bir sıkıntı vermekti. “

Haklı Çıktı

Haklı Çıktı

Değerli Zamanlar

Emma sözlerine şunları ekledi, çocukların “geriye kalan yıllarında” birlikte değerli zaman geçirebilmeleri için Richard’la iletişime geçmeleri gerektiğini söyledi. Ancak görünen o ki, bu zamana kadar olan her şeyden sonra tekrar görüşmek çocukların pek ilgisini çekmiyor.

Değerli Zamanlar

Değerli Zamanlar

Fikirlerini Değiştirmediler

Hem Richard hem de Emma tarafından yapılan tüm duygusal ve içten konuşmalar onları etkilememiş gibiydi. Kistik fibroz, esas olarak akciğerleri ve sindirim sistemini etkileyen genetik bir hastalıktır.

Fikirlerini Değiştirmediler

Fikirlerini Değiştirmediler

Komplikasyonlar

Bu hastalık diğer organlarda olduğu gibi akciğerlerde de mukus birikmesine sebep olur. Karaciğer rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Ne yazık ki, bu hastalığın henüz tedavisi olmadığı için pek çok kişinin kısa bir hayatı oluyor.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar

Tedaviler

Ancak bazı tedaviler hastalığın semptomlarını kontrol edebilir ve hastanın yaşam kalitesini artırabilir. Örneğin antibiyotikler, düzenli bakımın önemli bir parçasıdır. Hastanın akciğer enfeksiyonu riskini azaltmanın bir başka yolu da sık sık ellerini  yıkamaktır.

Tedaviler

Tedaviler

Grip Aşısı

Bir KF hastasının akciğer enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltmanın en iyi yolu, her yıl grip aşısı olmak, sigara içmemek ve pasif içici olunabilecek ortamlarda bulunmamaktır. Bunun dışında ,soğuk algınlığı veya diğer bulaşıcı hastalıkları olan kişilerle gereksiz temastan kaçınmaktır.

Grip Aşısı

Grip Aşısı

Diğer Çözüm Yolları

KF’yi kontrol altına almanın başka yolları da vardır. İmplante edilmiş cihazlar, kronik durumlarda daha az müdahale gerekicek şekilde kontrol etmek için kullanılabilir. İlaçların kullanımı ilerisi için kan dolaşımına uzun vadede destek olacaktır.

Diğer Çözüm Yolları

Diğer Çözüm Yolları

Nefes Yolu Temizleme Tedavisi

KF, Nefes Yolu Temizleme Terapisi adı verilen özel bir terapi ile tedavi edilebilir. Bu, manuel göğüs fizyoterapisi veya “VEST” adı verilen özel bir makine ile gerçekleştirilir. Esasen, mukusu solunum yollarında hareket ettirip öksürmenize yardımcı olmak için çalışır.

Nefes Yolu Temizleme Tedavisi

Nefes Yolu Temizleme Tedavisi

Mukus Azaltıcı İlaçlar

Birisi ACT ye başlamadan önce, genellikle bir nebülizör veya inhaler kullanılır. Albuterol, nefes yollarını temizlemeye ve mukusu yok etmeye yardımcı yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Dornase alfa’nın mukusu veya Hipertonik Salin solüsyonunu azaltmak nefes yolundaki hücre yüzeyine nemi geri kazandırmayı sağlayabilir.

Mukus Azaltıcı İlaçlar

Mukus Azaltıcı İlaçlar

Enzimler Ve Besinler

Pankreas enzim tedavileri çok önemlidir çünkü vücuda yiyecekleri ve diğer besinleri emmede yardımcı olurlar. Yemeklerden önce ve sonra veya atıştırmalık olarak dağıtılmalıdır. Ayrıca KF’li kişilerin yağ tarafından emilen vitaminleri tüketmeleri önerilir.

Enzimler Ve Besinler

Enzimler Ve Besinler

Antiinflamatuarlar

Antibiyotikler genellikle mukusta bakteri birikimi olduğunda kullanılır. KF’yi tedavi ederken yardımcı olabilirler ve ağızdan, inhalasyon yoluyla veya daha ciddi koşullarda intravenöz olarak ta tüketilebilirler.

Antiinflamatuarlar

Antiinflamatuarlar

Diyet

Daha önce de söylediğimiz gibi, KF sindirim sistemini etkileyebilir. Bu, hastaların diyetlerini doktorlarıyla tartışmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun da ötesinde, hasta herhangi bir beslenme eksikliği olmadığından emin olmak için büyük ihtimalle beslenme düzeninde takviyelere yer verilecektir.

Diyet

Diyet

Meyveler

Meyveler, bağırsak tıkanmalarını azaltabilecek antioksidan ve lif deposudur. Antioksidanlar bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabilir ve takviyeler KF’li hastalarındaki iltihabı azaltır. C vitamini içeren meyveler, antioksidan C vitamini deposu oldukları için mükemmeldir. Bunların dışında kayısı, muz, yaban mersini, portakal ve daha birçoğunda C vitamini bulunur.

Meyveler

Meyveler

Sebzeler

Sebzeler, sağlığımıza yarar sağlayan başka bir besin grubudur. Antioksidan, lif ve kalsiyum gibi birçok önemli vitamin ve mineral içerirler. Aralarından seçim yapacağınız zaman koyu renkli, yapraklı sebzeler en iyileridir; çünkü demir, A vitamini ve K vitamini içerirler. K vitamini, roka, brokoli ve Brüksel lahanasında bulunur.

Sebzeler

Sebzeler

Yumurtalar

KF’li hastalar, kas ve fiziksel aktivitenin korunmasını destekleyen protein açısından zengin gıdaları tüketmelidirler. Protein, KF’li insanlar için kas kaybı şansını azaltabilir ve uzun vadede sonuçları iyileştirebilir. Yumurta harika bir protein kaynağıdır çünkü kırmızı kan hücrelerinin ve sinirlerin çalışmasına yardımcı olan B-12’ye sahiptirler.

Yumurtalar

Yumurtalar

Balık ve Deniz Ürünleri

Bir başka büyük protein kaynağı da balık ve deniz ürünleridir. Ayrıca demir ve D vitaminiyle doludurlar. Deniz ürünü tüketmek kalori ve yağ tüketimini artırmanın iyi bir yoludur. D vitamini özellikle KF’li bireyler için önemlidir çünkü kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Balık ve Deniz Ürünleri

Balık ve Deniz Ürünleri

Kuruyemişler

Kuruyemişler yüksek kalorili ve sağlıklı bir yağ türü olduğu için KF’li çocuklar ve yetişkinler için harika bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Özellikle yer fıstığı ve badem harika bir E vitamini kaynağıdır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler

Reklam