KARBONATIN HİÇ BİLMEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERİ!

Yayinlanma tarihi 12/06/2020
Reklam

Genelde karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat tozu genellikle evde pişirme malzemesi olarak kullanılır; karbonatın tozu aslında sadece mutfak dışında çok daha fazla şey için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Şaşırtıcı bir şekilde, karbonat evde birçok şeyde kullanılabilir ve hatta sağlık açısından birçok yararı vardır! Karbonatı evinizin neresinde kullanabileceğinizin listesi için okumaya devam edin!

KARBONATIN HİÇ BİLMEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERİ!

KARBONATIN HİÇ BİLMEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERİ!

Pis Meyve ve Sebzeleri Temizleyin

Meyvenizdeki mikropları ve kimyasalları temizlemenin en etkili yolunun karbonat kullanmak olduğunun düşünür müydünüz? Tek yapmanız gereken taze meyve ve sebzelerin üzerine iki bardak su ve bir çorba kaşığı karbonat ekleyerek bir kâseye koymak. Bir süre ıslattıktan sonra hepsini temiz bir süngerle ovalayın.

Pis Meyve Ve Sebzeleri Temizleyin

Pis Meyve Ve Sebzeleri Temizleyin

Kilim ve Halıların Temizliği

Halılarınız ve kilimleriniz üzerinde bir sürü leke birikmişse, temizlemek için karbonat getirin. Sadece halının üzerine biraz karbonat serpiştirin ve üzerine sıcak su dökün. Bir gece böyle bekletin ve ardından sabah elektrik süpürgesiyle temizleyin. Büyük bir leke ise, bu işlemi birkaç kez tekrarlamayı deneyin. Yakında halınız yeni gibi görünecek, hem de en ucuz yolla!

Kilim Ve Halıların Temizliği

Kilim Ve Halıların Temizliği

Gargara

Ne yaparsan yap, sürekli nefesi kokan biri misin? Ağız gargarası, bir diş fırçasının kolayca ulaşamayacağı çatlaklara ve köşelere ulaşabilir ve karbonat, bakterileri öldürürken nefesinizin taze kokmasını sağlamanın en iyi yoludur. İhtiyacınız olan tek şey yarım çay kaşığı karbonat ve sudur. İki malzemeyi gerektiği kadar karıştırıp gargara olarak uygulayın.

Gargara

Gargara

Deodorant

Koku giderici olan karbonat, vücudunuzun temiz ve taze kokmasını sağlamak için harika bir yoldur, ancak cildinize bu kadar çok kimyasal madde sürmekten kaçınabilirsiniz. Bir çeşit deodorant oluşturmak için karbonat ve biraz suyu karıştırın; koltuk altlarınıza sürün ve kötü kokuya veda edin.

Deodorant

Deodorant

Oda Kokusu

Piyasada ticari olarak satın alınan hemen hemen her oda spreyi düşünebileceğinizden daha fazla kimyasal içerir ve kokuları gerçekten ortadan kaldırmazlar. Sadece geçici olarak üzerlerini örterler. Karbonat, evinizin ferah kokmasını sağlarken kokuları ve mikropları yok edecek doğal bir seçenektir.

Oda Kokusu

Oda Kokusu

Bembeyaz ve Parlak Giysiler

Çamaşırlarınıza, kullandığınız deterjanla birlikte bir fincan karbonat eklemek, giysilerinizin eskisinden daha parlak ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Kabartma tozu, alkali adı verilen, lekelerdeki asitle temas ettiğinde çıkmaya ve leke bırakmaya yardımcı olan çözünür bir tuza sahiptir.

Bembeyaz Ve Parlak Giysiler

Bembeyaz Ve Parlak Giysiler

Banyo Temizliği

Banyolar beklediğinizden çok daha çabuk kirlenir ve temizlenmesi düşündüğünüzden çok daha zordur! Piyasada tonlarca banyo temizleyicisi var, ancak karbonat en ucuz ve en güvenli seçimdir çünkü hem banyo yüzeyinizi dezenfekte eder hem de yüzeyi beyazlatır. Karışımı karbonatı suyla karıştırarak hazırlayın, istediğiniz yüzeylere dökün, 20 dakika bekletin ve silin.

Banyo Temizliği

Banyo Temizliği

Gümüş Eşya Parlatma

Gümüş eşyalar ışıltılı ve temiz olduğunda güzeldir, ancak bunun en kötü yanı çok çabuk kararmasıdır. Neyse ki, karbonat kararmayı önleyen bir ajan olarak hareket ettiği için bu konuda hayat kurtarıcı olabilir. Sadece sıcak su ve karbonatı karıştırın ve tüm gümüş çatal bıçakların üzerine dökün. Göreceğiniz kimyasal reaksiyon sizi şaşırtacaktır!

Gümüş Eşya Parlatma

Gümüş Eşya Parlatma

Bakım Zamanı

İşte en uzun haftayı geçirdiniz ve çaresizce rahatlatıcı bir spa gününe ihtiyacınız var, ancak her zaman kendinizi şımartacak paranız yok. İyi haber şu ki, kendi spanızı evde yapabilirsiniz! Bunu yapmak için, 30 gram kadar karbonatı sıcak suyla birleştirin ve ayaklarınızı suyun içinde bekletin. Evinizi terk etmek zorunda değilsiniz ve ayaklarınızı çok iyi hissedeceksiniz.

Bakım Zamanı

Bakım Zamanı

Dezenfekte Diş Fırçası

Muhtemelen diş fırçanızı çok sık temizlemek aklınıza gelmiyordur, ama yapmalısınız, özellikle de soğuk havalar ve grip mevsimi geride kaldığı için. Her gün günde iki kez ağzınızın içine giren bir şey için kesinlikle temiz olmasını istersiniz. Karbonat, su ve sirkeyi karıştırıp diş fırçanızın 30 dakika ıslanmasına izin verdiğinizde temiz ve kullanıma hazır halde çıkacaktır.

Dezenfekte Diş Fırçası

Dezenfekte Diş Fırçası

Böcek Isırıklarını Tedavi Etmek

Cildinize her gün karbonat sürmek güvenli değildir, ancak böcek ısırığı veya kaşıntılı cildiniz olduğunda karbonat ile karışım uygulamak sizi hemen daha iyi hissettirebilir. İyi bir miktar para karşılığında satın alabileceğiniz çoğu eczane çözümü yine de karbonat içerir, öyleyse neden evde kendi iksirinizi yapmıyorsunuz? Kalın bir macun yapmak için karbonatı suyla karıştırın.

Böcek Isırıklarını Tedavi Etmek

Böcek Isırıklarını Tedavi Etmek

Yanmış Tencere Ve Tava

Pişirirken kazara tavanızın altını mı yaktınız? Hayal kırıklığınızı tahmin edebiliyoruz, özellikle de sorunu çözmek için her şeyi denediğinizde ve hiçbir şey işe yaramadığında. Etkilenen bölgelere karbonat serpin ve üzerine kaynar su dökün. Bir dakika kadar beklemesine izin verin ve yıkayın.

Yanmış Tencere Ve Tava

Yanmış Tencere Ve Tava

Ayakkabı Temizleme

Spor salonundan sonra eve her zaman kokan ayakkabılarla gelen biriyseniz, hayat kurtaran çözümünüzü bulduk: karbonat. İki yemek kaşığı karbonatı ince bir beze (karbonatın hala kokulara ulaşabileceği kadar ince) dökün ve karbonatın ayakkabınıza dökülmemesi için sıkıca kapatın! İhtiyaç duyduğu kadar içinde bırakın.

Ayakkabı Temizleme

Ayakkabı Temizleme

Göğüste Ağrılı Yanma Hissi

Asit reflü olarak da bilinen mide ekşimesi, boğazınızdan midenize, yemek borunuza kadar uzanan korkunç bir yanma hissidir. Turunçgiller, baharatlı yiyecekler, stres ve çok fazla yemek, diğer şeylerin yanı sıra mide ekşimesine neden olabilir. Rahatsızlık hissinden kurtulamadığınızda mide ekşimesi gününüzü gerçekten mahvedebilir, ancak bir dahaki sefere bu olduğunda, karbonatın midenizdeki bu asitleri nötralize ettiğini unutmayın, bu nedenle bir çay kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırmayı deneyin. Bütün bardağı için ve kısa sürede daha iyi hissedeceksiniz!

Göğüste Ağrılı Yanma Hissi

Göğüste Ağrılı Yanma Hissi

Kanser Tedavileri

Kanserin en yaygın tedavisi, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı bilindiği için kemoterapidir. Kemoterapinin oldukça başarılı olabileceğini biliyoruz, ancak süreci hızlandırmak için kemoterapiye ek olarak kullanılabilecek bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Tahmin edin… O ürün karbonat. Karbonat, tümörlerin içindeki ve çevresindeki asidi seyreltebilir ve bu da kemoterapinin daha verimli etki etmesine yardımcı olur.

Kanser Tedavileri

Kanser Tedavileri

Kabarık Omlet

Pek fazla bir yumurta hayranı olmayan biriyseniz, güne kahvaltıda omlet yiyerek başlamak istemeyebilirsiniz; ancak birçok insan öyle değildir. Daha kabarık, daha lezzetli, daha hafif bir omlet istiyorsanız, pişirdiğiniz her 3 yumurta için yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Karbondioksit kabarcıkları yumurtalarınızı gerçekten değiştirecek.

Kabarık Omlet

Kabarık Omlet

Kanalların Temizlenmesi

Tıkalı drenajlar büyük bir baş ağrısına neden olabilir. İster mutfağınızda ister banyonuzda, en kötü şeydir. Bu tıkanıklığı gidermek için sirke, karbonat ve bir tencere kaynar suyu karıştırın. Karışımı on dakikaya kadar bekletin ve iyice durulayın. Giderleriniz tamamen açılacaktır!

Kanalların Temizlenmesi

Kanalların Temizlenmesi

Çöp Öğütücü

Bazen bir atığı çöp öğütücünüze atarsınız ve arkasında mide bulandırıcı bir koku bırakır; bunun için bir temizleyiciye çok para harcayabilir ya da yardım için güvendiğiniz karbonat / sirke karışımına başvurabilirsiniz. Borulara çeyrek fincan karbonat dökmeden önce, yaklaşık bir dakika sıcak su akıtmanız gerekiyor. Öğütücüyü açın, ancak yalnızca yaklaşık iki saniye. On dakika bekletin, ardından bir bardak sirke ekleyin; kabarcıkların gelişmeye başladığını fark etmelisiniz. Her şey temizlenene kadar kanaldan aşağıya daha fazla sıcak su akıtarak işlemi bitirin.

Çöp Öğütücü

Çöp Öğütücü

Dişlerinizi Beyazlatın

Hepimiz bazen çok fazla kahve veya çay içmekten zevk alırız, ancak bu zevkin en büyük kötülüklerinden biri dişlerinizin renginin değişmesidir. Bu lezzetli içeceklerden vazgeçmek istemiyorsanız ve hayat birikiminizi profesyonel diş beyazlatmaya kesinlikle harcamak istemiyorsanız, sizin için en iyi çözüme sahip olabiliriz. Çeyrek çay kaşığı karbonatı suyla karıştırız ve diş fırçanın üzerine koyun, sonra her zamanki gibi fırçalayın.

Dişlerinizi Beyazlatın

Dişlerinizi Beyazlatın

Boğaz Ağrısı

Sıklıkla boğaz ağrısı veya daha da kötüsü enfeksiyonlu boğaz ağrısı çeken şanssız kişilerden biri misiniz? Bu, gününüzü veya haftanızı mahvedebilir ve hatta sizi işten evde tutmanın bir nedeni olabilir. Aynı zamanda çok sık antibiyotik almak vücudunuza zarar verebilir. Doğal bir çözüm denemek istiyorsanız, günde üç kez karbonat ve su karışımıyla gargara yapmayı deneyin.

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Sarı Tırnakları Beyazlatan Karışım

Ojenizi çok uzun süre tırnaklarınızda tutmak gibi kötü bir alışkanlığınız varsa, tırnaklarınızın sarıya döndüğünün çirkin görüntüsünü göreceksiniz. Neyse ki, karbonat ile az miktarda hidrojen peroksit karıştırdığınızda ve karışımı tırnaklarınıza sürdüğünüzde bu sorun kolayca çözülebilir. Siz farkına bile varmadan tırnaklarınız yeniden güzel görünecek

Sarı Tırnakları Beyazlatan Karışım

Sarı Tırnakları Beyazlatan Karışım

Koyu Koltuk Altlarını Aydınlatan Karışım

Yaz yaklaşırken ve her zaman kolsuz tişörtler giydiğinizde, kollarınızın altında saat 5 gölgesi olmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur! Karışım oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey karbonat ve sudur. Ardından, uygulayın ve koltuk altı bölgenize yaklaşık bir dakika masaj yapın. Ilık suyla durulamadan önce otuz dakika kadar bekletin. Bunu haftada üç defa tekrarlayabilirsiniz.

Koyu Koltuk Altlarını Aydınlatan Karışım

Koyu Koltuk Altlarını Aydınlatan Karışım

Egzersiz Performansı

Karbonat sporcular için çok büyük bir yardımcı olabilir, bunu biliyor muydunuz? Özellikle oldukça yoğun olabilen HIIT antrenmanları sırasında dayanıklılığınızı artırabilir. Kabartma tozu, zorlu egzersizlerin yan etkisi olarak ortaya çıkan krampları ve yorgunluğu geciktirmeye yardımcı olur.

Egzersiz Performansı

Egzersiz Performansı

Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik böbrek hastalığına sahip olmak, bir süre sonra böbrek fonksiyonunuzun giderek daha fazla azalmaya başlaması anlamına gelir. Düzgün çalışan böbreklere sahip olmak sandığınızdan daha önemlidir; böbrekler kanımızdaki tüm fazla suyu uzaklaştırmaktan ve bizi sağlıklı tutmaktan sorumludur. Kronik böbrek hastalığınız varsa, bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği için karbonat takviyesi almayı düşünün.

Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik Böbrek Hastalığı

Reklam